Turniej Kwalifikacyjny Juniorów Młodszych do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży

12-05-2013

W dniach 11-12 maja 2013 r. w Zamościu przeprowadzony został Turniej Kwalifikacyjny Juniorów Młodszych do XIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, która odbędzie się w wakacje w Zgierzu. Są to pierwsze z cyklu 4 zawodów, na których młodzi łucznicy mogą – odpowiednimi wynikami – wywalczyć prawo do udziału w tych najważniejszych zawodach sportowych młodzieży szkolnej. Olimpiada, to rywalizacja, oprócz indywidualnej, również między województwami, zaliczana do współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży prowadzonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach programu: "Szkolenie i współzawodnictwo młodzieży uzdolnionej sportowo". W Zamościu awans do Olimpiady mogło uzyskać 14 najlepszych łuczników w Polsce z roczników 1996-1997.

Klub Grot Zabierzów, a jednocześnie Małopolskę, reprezentowali juniorzy młodsi: Jakub Dudek, Krystian Molenda i Piotr Ziębiński. Nasi utytułowani już młodzi zawodnicy (halowi ubiegłoroczni brązowi medaliści w kategorii młodzików i tegoroczni srebrni w kategorii wiekowej kadet) po raz pierwszy brali udział w zawodach tej rangi na torach otwartych. W porównaniu do precyzyjnego strzelania na hali na odległość 18 m, tym razem musieli zmierzyć się z dystansem wielokrotnie dłuższym (70 m) i oddać aż 144 strzały do tarczy w ciągu jednego dnia. O tym jak wielki jest to jest wysiłek mogą świadczyć liczby – chłopcy strzelają z łuków o sile naciągu ok. 38 funtów (czyli ok. 17 kg), zatem strzelając 144 razy wykonują pracę podobną do przerzucenia prawie 2,5 tony węgla.

Niestety, żadnemu z Zabierzowian nie udało się tym razem zagwarantować sobie udziału w Olimpiadzie. Po pierwszym dniu strzelań – kwalifikacjach – Krystian zajmował miejsce 28, Kuba miejsce 37 zaś Piotrek miejsce 46. Drugi dzień, decydujący o kwalifikacji do Olimpiady, to pojedynki bezpośrednie. Krystianowi i Piotrkowi nie udało się przebrnąć rundy 1/32, zaś Kuba pokonał wyżej notowanego zawodnika z Teresina i w 1/16 trafił na piątego w rankingu zawodnika z Dziesiątki Jaworze. Po emocjonującym 5-setowym pojedynku uległ przeciwnikowi tylko jednym punktem w ostatnim oddanym strzale.

Start naszych młodych łuczników w tych zawodach należy zaliczyć do udanych, mimo braku awansu do Olimpiady. Chłopcy, dobrymi wynikami z rundy kwalifikacyjnej zdobyli klasy sportowe – Krystian i Kuba drugą klasę, zaś Piotrek – klasę trzecią. Awans po pierwszym turnieju kwalifikacyjnym zapewniło sobie 14 obecnie najlepszych w Polsce, głównie starszych o rok i bardziej doświadczonych w pojedynkach reprezentantów Kadry Narodowej. W następnych zawodach, za 2 tygodnie w Prudniku, awans do Olimpiady może zdobyć kolejna szesnastka zawodników – liczymy, że wśród nich będą również Zabierzowianie.  Kolejne dwa turnieje kwalifikacyjne odbędą się w czerwcu.

Prawo występu na Olimpiadzie zdobyła na zawodach w Zamościu trójka Małopolan: Kamil Komsza (Płaszowianka Kraków), Paulina Kamińska (Sokole Oko Zawadka) i Anna Forgiel (Dąbrovia Dąbrowa Tarnowska).