Zawody łucznicze dzieci i młodzików XII Puchar Wsi Krakowskiej w Zabierzowie

01-07-2013

W pierwszym dniu wakacji, 29 czerwca 2013 r., w podkrakowskim Zabierzowie przeprowadzona zostały, już po raz  12., zawody łucznicze dzieci i młodzików Puchar Wsi Krakowskiej. Impreza, wpisującą się w obchody 60-lecia zabierzowskiego łucznictwa, objęta była patronatem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Sejmiku Województwa Małopolskiego, Powiatu Krakowskiego oraz Gminy Zabierzów. Organizatorem zawodów był Uczniowski Ludowy Klub Sportowy „Grot”.

Ceremonię otwarcia zawodów zaszczycili swą obecnością: Sylwester Tabor (Prorektor ds. Dydaktycznych i Studenckich Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie), Józef Krzyworzeka (Starosta Powiatu Krakowskiego), Elżbieta Burtan (Wójt Gminy Zabierzów), Wiesław Cader (Sołtys Wsi Zabierzów), Jerzy Kowalik (Radny Gminy Zabierzów) oraz reprezentanci organizatora – Marta Dudek (Prezes ULKS Grot Zabierzów) i Karina Lipiarska (zawodniczka ULKS Grot Zabierzów, reprezentantka kadry narodowej).

Otwarcie zawodów poprzedziło krótkie przeszkolenie prorektora Uniwersytetu Rolniczego w trudnej sztuce strzelania z łuku. Zadania tego podjął się były zawodnik Grota Zabierzów, zdobywca złotego medalu w I Pucharze Wsi Krakowskiej dwanaście lat temu i, nawiasem mówiąc, student tego Uniwersytetu – Kamil Jabłoński. To chyba jeden z niewielu przypadków, kiedy student daje korepetycje swojemu profesorowi. Z powierzonego zadania Kamil wywiązał się rzetelnie – ostatni strzał lekcji był trafieniem w dziesiątkę.

W turnieju wzięła udział rekordowa liczba 104 łuczników z 13 klubów Małopolski i województw ościennych – świętokrzyskiego oraz śląskiego. Zawodników przywitała Pani Prezes ULKS Grot Zabierzów – Marta Dudek, zaś oficjalnie otworzył je krótkim przemówieniem Prorektor ds. Studenckich Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, prof. Sylwester Tabor.

Ze względu na dużą liczbę uczestników organizator zdecydował się na przeprowadzenie zawodów w dwóch turach – w pierwszej kolejności strzelali młodzicy starsi i dzieci, zaś w drugiej – młodzicy i dzieci młodsze. Mając przed sobą perspektywę przedłużenia zawodów o ponad 2 godziny, z dużymi obawami wszyscy patrzyli w niebo – po całonocnych opadach deszczu w Zabierzowie i burzowych chmurach na horyzoncie. Szczęśliwie, do końca rywalizacji nie spadła ani jedna kropla deszczu.

W kategorii młodziczek starszych (rocznik 1998) zwyciężyła Gabriela Mroszczyk (UKS Dziesiątka Jaworze), wyprzedzając Sylwię Warchał (ULKS Sokole Oko Zawadka) i reprezentantkę gospodarza – Annę Michalik (ULKS Grot Zabierzów). Wysokie miejsce 8 zajęła  Karolina Kowalewska – trenująca w Grocie Zabierzów dopiero 3 miesiące.

W kategorii młodzików starszych złoty i brązowy medal zdobyli odpowiednio Szymon i Mateusz Porębscy z UKS Grot Ruda Śląska. Srebrny medal przypadł Dariuszowi Bieli z KS Płaszowianka Kraków.

W kategorii wiekowej młodziczek (roczniki 1999-2000) zdecydowanie najlepszą okazała się Patrycja Chabrzycka z KS Płaszowianka, pokonując Justynę Nicieja z Sokolego Oka Zawadka i Zuzannę Kulig z Grota Zabierzów. Miejsca 13, 15 i 16 zajęły Ole z Zabierzowa, odpowiednio: Dudek, Mitońska oraz Paluszewska.

Wśród chłopców dominował Jakub Matanina (UKS Scholasteria Mąchocice), wyprzedzając Bartłomieja Rymarza (UKS Grot Ruda Śląska) i Mateusza Sudera (KS Płaszowianka). Jedyny reprezentant Grota w tej kategorii wiekowej – Arkadiusz Bazgier – zajął miejsce 9.

W kategorii wiekowej dzieci (roczniki 2001-02) pierwsze miejsce w dziewczynkach zajęła Stefania Andrzejewska (KS Płaszowianka), wyprzedzając drugą  Paulinę Natoń (Grot Zabierzów) oraz Patrycję Gal  (Sokole Oko Zawadka). Maja Stolarska zakończyła zawody na miejscu 7.

Wśród chłopców złoty medal zdobył Marcel Pilarek (UKS Grot Ruda Śląska), zaś drugie i trzecie miejsce przypadło zawodnikom ULKS Sokole Oko Zawadka – odpowiednio Oskarowi Boguniowi i Łukaszowi Dudkowi. W tej kategorii wiekowej Grot Zabierzów ma największe braki kadrowe – jedyny reprezentant, Mateusz Miśta zajął miejsce 16.

Wśród najmłodszych (rocznik 2003 i młodsi) dominowali zawodnicy SNIS Błękit Gruszowiec. Zwyciężczynią konkurencji wśród dziewczynek została Edyta Trzupek (SNIS Błękit), wyprzedzając Emilię Pieczara (Sokole Oko) i trzecią – Blankę Krupa (MGOKiS Dobczyce). Rozpoczynająca swoją przygodę z łucznictwem Milena Kot z Zabierzowa zajęła miejsce 14. Wśród chłopców najlepszym był Marek Trzópek z SNIS Błękit Gruszowiec, drugie miejsce zajął Piotr Targosz (Sokole Oko) a trzecie Kacper Węgrzyn (SNIS Błękit). Miłą niespodzianką było zajęcie 5 miejsca przez Dawida Kowalewskiego (Grot zabierzów), najmłodszego zawodnika tego turnieju. Jan Jaszczuk (Grot Zabierzów) zajął miejsce 6.

Drużynowo I miejsce zdobył zespół KS Płaszowianka Kraków, miejsce II – UKS Grot Ruda Śląska, miejsce III – Dąbrovia Dąbrowa Tarnowska, miejsce IV – Sokole Oko Zawadka, a miejsce V – ULKS Grot Zabierzów.

Wyniki uzyskane w tych zawodach zaliczane są do III rundy Pucharu Małopolski Dzieci i Młodzików – cyklu 5 zawodów mających na celu wyłonienie najlepszych małopolskich łuczników 2013 roku na torach otwartych. W tej klasyfikacji Anna Michalik oraz Paulina Natoń zajęły miejsca II w swoich kategoriach wiekowych, zaś Zuzanna Kulig miejsce III.

W przerwie uczestnicy zawodów poczęstowani zostali słodkościami i pączkami, zaś wszyscy medaliści XII Pucharu Wsi Krakowskiej – uhonorowani nagrodami rzeczowymi. Organizatorzy pragną serdecznie podziękować ich fundatorom i sponsorom wspierającym: Starostwu Powiatu Krakowskiego, Sejmikowi Województwa Małopolskiego, Gminie Zabierzów, Uniwersytetowi Rolniczemu, firmom: Motogama, Rafapol, Mosur, Antoni Łyko Sp. z o.o.  i innym, proszącym o nieujawnianie.

W dniach 1-2 lipca 2013 r., tym razem na płycie głównej gminnego boiska sportowego rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w łucznictwie. W zawodach tych wystąpi czołówka polskich łuczników w kategoriach: kadetów, juniorów i młodzieżowców. Kibiców serdecznie zapraszamy.