Karina Lipiarska 9. w Pucharze Świata

25-08-2013

W dniach 19-25.08.2013 r. we Wrocławiu rozgrywana była IV Runda Pucharu Świata w Łucznictwie. Po 22 latach, kiedy to w Krakowie na Błoniach odbywały się Mistrzostwa Świata (1991), Polska ponownie gościła elitę światowego łucznictwa. Dla Wrocławia natomiast był to sprawdzian organizacyjny przed Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich (World Games), których gospodarzem będzie w 2017 roku.

Formuła turniejów łuczniczych o Puchar Świata podobna jest do formuły wielkoszlemowych turniejów tenisowych. Cztery rundy w różnych zakątkach świata (Shanghai, Antalya, Medelin, Wrocław) wyłonić mają 8. najlepszych łuczników, którzy pojedynkować się będą we wrześniu  w Paryżu, u stóp wieży Eiffla. W turniejach World Cup mogą wziąć udział maksymalnie 4-osobowe reprezentacje narodowe kobiet i mężczyzn w łukach klasycznych i bloczkowych. Rozgrywane są konkurencje: indywidualna, zespołowa i mikst. Zawody rozpoczynają się od strzelań kwalifikacyjnych, na podstawie których łucznicy rozstawiani są w drzewie turniejowym. Następnie rozgrywają oni pojedynki – wygrywający pozostaje w turnieju, zaś przegrywający odpada.

W skład reprezentacji Polski na IV rundę Pucharu Świata wchodziła Karina Lipiarska (Grot Zabierzów). Po fazie kwalifikacji zajmowała miejsce 48 (na 90 biorących udział zawodniczek). W fazie turniejowej kolejno pokonała Szwedkę Jenny Jeppsson (6:2) oraz rozstawioną z numerem 17. reprezentantkę Tajwanu Chang Hsin-Yi po pasjonującym pojedynku zakończonym barażem (6:5). Następnego dnia zawodów, w pierwszym meczu pokonała wyżej notowaną i rozstawioną Kolumbijkę Anę Marię Rendon (6:4) po pięciosetowym pojedynku (29:28, 27:27, 30:27, 28:29, 28:28). W kolejnym meczu trafiła jednak na najlepszą po kwalifikacjach, złotą medalistkę z igrzysk w Pekinie Koreankę Yun Ok-Hee, z którą przegrała 0:6. Pogromczyni Kariny ostatecznie zwyciężyła wrocławskie zawody, zaś Karina sklasyfikowana została na miejscu 9. Pozostałe nasze reprezentantki odpadły z turnieju po pierwszym lub drugim pojedynku. Zespołowo, po kwalifikacjach, drużyna Polek zajmowała miejsce 13 i w walce o ćwierćfinał uległa reprezentacji Rosji (225:205)

W konkurencji męskiej podobnym wynikiem co Karina poszczycić się może Sławomir Napłoszek (Nowy Marymont) – również sklasyfikowany na miejscu 9. Zespołowo, w walce o ćwierćfinał Polacy ulegli reprezentacji Szwecji (217:210) i sklasyfikowani zostali na miejscu 9.

Finały wrocławskiego turnieju w łukach olimpijskich zdominowane były przez zawodników Korei. Indywidualnie w kategorii męskiej zajęli oni 4 pierwsze miejsca, zaś w kobiecej wśród 5 najlepszych łuczniczek świata znalazły się 4 Koreanki i Meksykanka na miejscu 3. W rywalizacji drużynowej Koreanki zdobyły medal srebrny, ulegając Hinduskom, zaś drużyna męska medal złoty. Również w konkurencji mieszanej zwyciężyli Koreańczycy. W sumie, biorąc również pod uwagę konkurencje w łukach bloczkowych, Koreańczycy wywalczyli 10 medali – czyli 1/3 możliwych do zdobycia.