Zuzia Kulig i Krystian Molenda najlepsi w Małopolsce

28-08-2013

Końcówka sierpnia i wrzesień to dla młodych łuczników „czas żniw”. W tym okresie przeprowadzane są najważniejsze zawody w sezonie na torach otwartych – turnieje rangi mistrzowskiej. W dniach 24, 25 i 27 sierpnia 2013 r. odbyły się: Finał Pucharu Małopolski Dzieci i Młodzików oraz Mistrzostwa Małopolski dla wszystkich kategorii wiekowych. W zawodach tych, jak co roku, z powodzeniem uczestniczyli młodzi łucznicy Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego Grot Zabierzów.

24 sierpnia 2013 r., na torach łuczniczych KS Płaszowianka odbyła się czwarta, finałowa runda Pucharu Małopolski Dzieci i Młodzików w łucznictwie klasycznym. W kategorii wiekowej młodzik zdecydowanie zwyciężyła Zuzanna Kulig (Grot Zabierzów) przed Angeliką Kamińską oraz Natalią Solak (obie z Sokole Oko Zawadka). Aleksandra Dudek i Aleksandra Kozień (Grot Zabierzów) zajęły na tych zawodach miejsca odpowiednio 12. i 13. Sukces Zuzi w finałowej rozgrywce zapewnił jej I miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Małopolski. Pozostałe zawodniczki Grota zostały sklasyfikowane na miejscach: 11 – Aleksandra Mitońska, 13 – Aleksandra Dudek,17 – Aleksandra Kozień i 18 – Aleksandra Paluszewska.

W kategorii wiekowej młodziczek starszych w finałowej rundzie Pucharu Małopolski Ewa Ramut zajęła miejsce 4, Anna Michalik miejsce 6, zaś Karolina Kowalewska – miejsce 7. Ostatecznie, w klasyfikacji generalnej Ewa zajęła miejsce 3. z tą samą liczbą punktów co druga Wiktoria Malik z MLKS Dąbrovia Dąbrowa Tarnowska. Anna Michalik zakończyła 4-miesięczną rywalizację na miejscu 4., a debiutantka w zespole Grota - Karolina Kowalewska – na miejscu 6.

W kategorii dzieci Paulina Natoń, zajmując drugie miejsce w finałowej rundzie Pucharu Małopolski awansowała na II miejsce w klasyfikacji generalnej. Trzecie miejsce zajęła Maja Solarska, zaś 7. – Jolanta Drukała.

Klub ULKS Grot Zabierzów w Pucharze Małopolski sklasyfikowany został na miejscu III, za Sokole Oko Zawadka i KS Płaszowianka.

Wyniki Pucharu Małopolski potwierdziły się w przeprowadzanych 2 dni później (27.08.2013 r.) Mistrzostwach Małopolski Dzieci i Młodzików w Dobczycach, na błoniach imponującego i nowoczesnego Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego. W kategorii młodziczek również zdecydowanie zwyciężyła Zuzia Kulig – zostając „podwójną” Mistrzynią Małopolski – tytuł ten uzyskała również w sezonie halowym. W młodziczkach starszych Ewa Ramut zajęła miejsce 4, a Anna Michalik miejsce 6. Paulina Natoń w kategorii dzieci została Wicemistrzynią Małopolski ulegając po zaciętym pojedynku Stefanii Andrzejewskiej z Sokolego Oka Zawadka. Najmłodszy uczestnik zawodów, nowy nabytek Grota Zabierzów – Dawid Kowalewski – zajął miejsce 4. w kategorii wiekowej dzieci młodszych.

W niedzielę, 25 sierpnia 2013 r. na torach łuczniczych Płaszowianki rywalizowali również starsi i bardziej doświadczeni zawodnicy. W kategorii wiekowej junior młodszy klub Grot Zabierzów reprezentowali: Krystian Molenda, Jakub Dudek i Piotr Ziębiński – wicemistrzowie Polski w drużynowej rywalizacji halowej. Po rundzie kwalifikacyjnej zajmowali oni miejsca odpowiednio: trzecie, czwarte i ósme. W ćwierćfinałach Piotr oraz Kuba w bezpośrednich pojedynkach ulegli swoim rywalom, odpadając z turnieju. Krystian zaś pokonał kolejno: Piotra Polusa /UKS Wyspiański Kraków/ (6:2) oraz Dariusza Bielę /Płaszowianka/ (6:2). W finale spotkał się z turniejową jedynką  - Kamilem Komsza /Płaszowianka/. Po dramatycznym 5-setowym pojedynku wynik rywalizacji był remisowy. O tytule mistrzowskim decydowała zatem „złota strzała” – który z zawodników jedną strzałą trafi bliżej środka tarczy. Zwyciężył Krystian, strzelając centralnie dziesiątkę, wobec tylko siódemki rywala, który nie wytrzymał presji. Krystian Molenda, podobnie jak Zuzia Kulig również został „podwójnym Mistrzem Małopolski”. W zawodach halowych, które odbyły się w lutym 2013 r. w Zabierzowie, zdobył ten tytuł w kategorii open.