header photo

GROT Zabierzów

Uczniowski Ludowy Klub Sportowy

Mistrzostwa Polski Młodzików w łucznictwie olimpijskim

8-09-2013
W miniony weekend, 7-8 września 2013 r. w Ludwikowicach Kłodzkich rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Młodzików w łucznictwie olimpijskim. Barwy Zabierzowa reprezentowało pięć dziewcząt: Ewa Ramut, Anna Michalik i Karolina Kowalewska w kategorii młodziczek starszych oraz Zuzanna Kulig i Aleksandra Dudek w młodziczkach. Medali nie udało się zdobyć, ale udział w zawodach należy uznać za bardzo udany.

Zawody te były dla młodych łuczniczek najbardziej wymagającymi w bieżącym roku – dwudniowe strzelania, łącznie 144 strzały, to wysiłek porównywalny do przeniesienia ponad tony ciężarów. W doborowej obsadzie najlepszych zawodników z wszystkich klubów łuczniczych w Polsce (startowało 245 zawodników), przy bardzo wysokim poziomie, indywidualnie wysokie 10. miejsce w kategorii młodziczek starszych zajęła Ewa Ramut. Anna Michalik i Karolina Kowalewska zakończyły zawody na miejscach odpowiednio 35. I 38. Zespół dziewcząt nie utrzymał zajmowanej 4 pozycji po pierwszym dniu strzelań, przegrywając 1 punktem z ŁKS Sagit Humniska (3127:3126) i kończąc rywalizację na miejscu 5. Medalowe pozycje były dla naszych dziewcząt w tych zawodach poza zasięgiem. Wszystkie osiągnęły najlepsze wyniki w tym roku, bijąc swoje rekordy życiowe.

Wiele emocji dostarczył występ Zuzanny Kulig. Przez cały pierwszy dzień strzelań utrzymywała się w pierwszej dziesiątce, by na początku dnia drugiego spaść na miejsce 16. Straty odrobiła na odległości krótkiej, bijąc i tak już wysoki swój rekord życiowy, zajmując w tej konkurencji miejsce 7. w Polsce, a w klasyfikacji generalnej miejsce 10. Zuzia była najwyżej notowaną zawodniczką z Małopolski w kategorii młodzik. W tej kategorii wiekowej wystąpiła również najmłodsza łuczniczka Grota Zabierzów – Ola Dudek, bijąc swój rekord życiowy i zbliżając się do magicznej granicy 1000 pkt. Niestety, brak trzeciej reprezentantki uniemożliwił zgłoszenie zespołu, choć przy bardzo dobrej postawie Zuzi i Oli szanse na wysokie miejsce były duże.

Należy odnotować bardzo dobrą postawę łuczników z Małopolski. Dziesiąte miejsca Zuzi Kulig i Ewy Ramut indywidualnie, 4 miejsce Lidii Milas z Dąbrovii Dąbrowa Tarnowska w młodziczkach starszych i przede wszystkim udany występ zawodników Płaszowianki Kraków. Dariusz Biela zdobył 4 złote medale w konkurencjach: indywidualnie 2x50m, indywidualnie w klasyfikacji generalnej, zespołowo (z Wojciechem Badurą, Antonim Mleczko i Bartłomiejem Wójcikiem) i w konkurencji mikst (z Karoliną Marszałek). Do tego bogatego dorobku dorzucił medal srebrny w konkurencji 2x30m. Małopolskę w mistrzostwach reprezentowały ponadto kluby: Sokole Oko Zawadka oraz ŁTS Zamek Suski.

A. Jabłoński

Polecamy

nasz kanał YouTube

Szukaj na stronie