Lajkonik 2013 na brązowo

22-09-2013

W dniach 21-22.09.2013 r. Kraków najechali młodzi łucznicy z całej Polski, a nawet z Ukrainy. Było ich prawie 250 i wszyscy chcieli ustrzelić Lajkonika. W tych dniach na torach łuczniczych Płaszowianki rozgrywane były: coroczny Ogólnopolski Turniej Łuczniczy dla Dzieci i Młodzików „Lajkonik”, Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików oraz finał Ogólnopolskiej Ligi Młodzików. W zawodach tych godnie i z sukcesami reprezentowali nasz region młodzi zawodnicy z Grota Zabierzów.

Po spektakularnym sukcesie seniorek (Mistrzostwo Polski drużynowo Grota Zabierzów, Wicemistrzostwo Polski indywidualnie Kariny Lipiarskiej)w światku łuczniczym głośno jest o Zabierzowie. Wysoki poziom szkolenia w naszym klubie potwierdziły również występy najmłodszych adeptów tego olimpijskiego sportu. Z tej największej corocznej ogólnopolskiej imprezy organizowanej najmłodszych zawodników Grot Zabierzów także przywozi medale.

W konkurencji indywidualnej brązowe medale w kategorii młodziczek i młodziczek starszych zajęły odpowiednio Zuzanna Kulig i Ewa Ramut. Występujące w tych kategoriach pozostałe nasze zawodniczki zajęły miejsca : Anna Michalik 13, Karolina Kowalewska 14, Aleksandra Dudek 28, Justyna Cieślak 35. W młodzikach Krzysztof Skalski zajął miejsce 23, zaś Mateusz Jarema 34. Należy nadmienić, iż rywalizacja w tej kategorii wiekowej stała na bardzo wysokim poziomie. Najlepsi uzyskiwali rekordowe wyniki – lepsze od rozgrywanych 2 tygodnie temu Mistrzostw Polski Młodzików. W kategorii młodziczek starszych zwyciężyła Lidia Milas z MLKS Dąbrovia Dąbrowa Tarnowska, w kategorii młodziczek Wiktoria Toczek z ŁKS Sagit Humniska. Wśród młodzików starszych zwyciężył Bartłomiej Wójcik z Płaszowianki, wyprzedzając swego klubowego kolegę, 4-krotnego złotego medalistę Mistrzostw Polski Młodzików – Dariusza Bielę. W młodzikach zdecydowanie wygrał Jakub Matanina z UKS Mąchocice Scholasteria.

W młodszych kategoriach wiekowych naszym łucznikom nie wiodło się tak dobrze, jak ich starszym koleżankom. Natalia Pyzioł zajęła miejsce 16, Paulina Natoń – 20, Maja Stolarska – 22 a Jolanta Drukała – 26. Nasz najmłodszy nabytek – Dawid Kowalewski – wśród dzieci najmłodszych zakończył zawody na miejscu 17. Dla nich, stawiających pierwsze kroki w karierze zawodniczej, udział w tak wielkim turnieju był niezapomnianym wydarzeniem.

Medaliści w swoich kategoriach wiekowych dostali szansę ustrzelenia Lajkonika. W strzelaniach specjalnych do tarczy z jego wizerunkiem rok temu udało się to Ani Michalik z Grota Zabierzów. Sztuka jest to nie lada, bo tarcza jest mikroskopijna, żółty pierścień jest wielkości monety 2-złotowej, a odległość z której strzelają zawodnicy – 15 metrów. W konkurencji tej wystąpiły nasze brązowe medalistki – Ewa i Zuzia, ale rywalki były odrobinę precyzyjniejsze.

W klasyfikacji zespołowej Grot Zabierzów zajął miejsce 9. W zawodach uczestniczyło prawie 30 klubów z całej Polski.

Wyniki z turnieju Lajkonika równolegle klasyfikowane były w ramach współzawodnictwa międzywojewódzkiego – między Małopolską a Podkarpaciem – w ramach Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików. Tu nasi zawodnicy walczyli „o pieniądze”. Zdobywane przez nich miejsca są przeliczane na punkty i zaliczane do współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży prowadzonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach programu: "Szkolenie i współzawodnictwo młodzieży uzdolnionej sportowo". Zatem, wyniki uzyskiwane podczas tych Mistrzostw mogą, w roku 2014, mieć wpływ na wysokość przyznawanej dotacji z budżetu Państwa dla województwa, Związku oraz klubu na szkolenie kadr młodzieżowych.

W tych zawodach również sypnęło medalami. Ewa Ramut zdobyła medal srebrny i tytuł Pierwszego Wicemistrza Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików, zaś Zuzia Kulig – medal brązowy i tytuł Drugiego Wicemistrza, w kategorii młodziczek. Reprezentując Małopolskę I Ewa zdobyła medal złoty w zespole, zaś Ania Michalik i Karolina Kowalewska – medal brązowy zespołowo jako Małopolska II. Wśród młodziczek Zuzia Kulig w ramach zespołu Małopolska I zdobyła medal brązowy.

Dzień następny, niedziela, 22.09.2013 r. to Ogólnopolski Finał Ligii Młodzików. W tych zawodach nie liczą się już indywidualne osiągnięcia zawodników, ale suma zdobytych punktów przez czwórkę najlepszych wchodzących w skład zespołu klubowego. Grot Zabierzów reprezentowały: Ewa Ramut, Anna Michalik, Zuzanna Kulig, Karolina Kowalewska i Aleksandra Dudek. Mimo pobicia przez Zuzię Kulig i Olę Dudek rekordów życiowych naszym zawodniczkom było daleko do medalowych miejsc. Ostatecznie sklasyfikowane zostały na miejscu 6. W ubiegłym roku zespół Grota Zabierzów, w trochę innym składzie zajął miejsce 4. Zwyciężyły dziewczęta z ŁKS Sagit Humniska przed KS Płaszowianką Kraków i UKS Talent Wrocław. W kategorii męskiej niestety Grot Zabierzów nie ma kompletu zawodników. Czekamy na chętnych, którzy wzorem dziewcząt chcieliby reprezentować barwy regionu na zawodach rangi ogólnopolskiej.

Wszystkim medalistkom, oraz tym, którym tym razem się nie powiodło serdecznie dziękujemy za godne reprezentowanie Zabierzowa.