header photo

GROT Zabierzów

Uczniowski Ludowy Klub Sportowy

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w Tyczynie

28-06-2014

Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików to współzawodnictwo najmłodszych sportowców zaliczane do ogólnopolskich rankingów prowadzonych przez Ministerstwo Sportu. Zawodnicy, reprezentujący swoje kluby i województwa zdobywają punkty, które w roku następnym mogą być „przeliczone” na pieniądze – dotacje państwowe na działalność związków, klubów i szkolenie kadr młodzieżowych w poszczególnych dyscyplinach sportowych.

W tym roku organizatorem Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w łucznictwie był region podkarpacki. W zawodach rywalizowały województwa Małopolskie i Podkarpackie. Klub Grot Zabierzów reprezentowali: w młodzikach starszych – Krzysztof Skalski i Zuzanna Kulig, w młodziczkach – Aleksandra Dudek i Paulina Natoń.

 

W zawodach uczestniczyło 74 łuczników z 14 klubów (8 klubów z Podkarpacia i 6 z Małopolski). Choć do Zabierzowa przyjechały tylko dwa medale (brązowy dla Zuzi Kulig – reprezentującej drużynę Małopolska II oraz brązowy dla Krzyska Skalskiego w drużynie  Małopolska III – w kategorii wiekowej młodzik starszy), wszyscy zawodnicy „punktowali” dla klubu i dla województwa.

W klasyfikacji generalnej klubów łuczniczych Grot Zabierzów zajął miejsce 7 (trzecie w Małopolsce) – zwyciężyła Płaszowianka-Kraków, przed UKS Tramp Jarosław i LKS Jar Kielnarowa. W rywalizacji międzywojewódzkiej ponownie, jak w ubiegłym roku, lepszymi okazali się łucznicy z Podkarpacia (80:51 pkt.).

 

Wyjątkowo skromne zdobycze punktowe naszego klubu w tej rywalizacji (w porównaniu do lat ubiegłych) mają swoje przyczyny w niewielkim zapleczu kadrowym – co raz mniej jest chętnych do uprawiania tego sportu, do narzucenia sobie reżimu treningowego i wytrwałości w osiąganiu wyznaczonych sobie celów. Prawdopodobnie praprzyczyną jest dołek niżu demograficznego, ale również „słabość” psychiczna współczesnej młodzieży, odciąganej od sportu innymi atrakcjami.

 

Kolejne zawody skierowane do najmłodszych łuczników, to Mistrzostwa Małopolski, Mistrzostwa Polski Młodzików i turniej Lajkonika. Wszystkich, chcących trenować łucznictwo i rywalizować w zawodach – również rangi ogólnopolskiej – zapraszamy na tory łucznicze w Zabierzowie, codziennie od godziny 16:30.

 

A. Jabłoński

Polecamy

nasz kanał YouTube

Szukaj na stronie