XX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Nowej Rudzie

17..20-07-2014

W dniach 17-20 lipca 2014 r. w Nowej Rudzie (woj. Dolnośląskie) odbyła się XX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w dyscyplinie łucznictwo klasyczne. Zawody te, przeprowadzane pod patronatem Ministra Sportu i Turystyki RP przypominają „prawdziwe” Igrzyska Olimpijskie i są jednocześnie Mistrzostwami Polski Juniorów Młodszych. Dla najlepszych mogą okazać się przepustką na Akademie Wychowania Fizycznego – oprócz medali toczy się bowiem walka o indeksy tych uczelni. Z klubu „Grot” Zabierzów prawo do udziału w niej – rywalizując z sukcesami we wcześniejszych ogólnopolskich turniejach kwalifikacyjnych – uzyskali: Krystian Molenda, Jakub Dudek, Bartosz Siudek i Ewa Ramut. W zawodach wzięło udział 157 zawodników reprezentujących swoje województwa oraz macierzyste kluby.

W konkurencji Indywidualnej Olimpijskiej Rundy FITA zwyciężyła Magdalena Śmiałkowska (KS „Społem” Łódź), pokonując w finałowym pojedynku Sylwię Zyzańską (LKS „Łucznik” Żywiec). Wśród chłopców, złoty medal zdobył Marek Szafran (KS „Społem” Łódź) wygrywając w finale z Radosławem Olczykiem (UKS „Piątka” Zgierz).

W rozgrywkach Zespołowej Rundy FITA wśród chłopców zwyciężył zespół CWKS „Resovia” Rzeszów przed zespołem Stowarzyszenie „Łuczniczy Marymont” Warszawa. W juniorkach młodszych pierwsze miejsce zajął zespół LKS „Łucznik Żywiec” przed zespołem Stowarzyszenie „Łuczniczy Marymont” Warszawa. Wśród drużyn mieszanych (mikst) najlepszymi okazali się Sylwia Zyzańska i Dominik Patryas z LKS „Łucznik” Żywiec, pokonując w finale Magdalenę Śmiałkowską i Marka Szafrana z KS „Społem” Łódź.

W rankingu klubów i województw (punktowało 16 najlepszych zawodników i 16 najlepszych zespołów) zwyciężył LKS „Łucznik” Żywiec, przed Stowarzyszeniem „Łuczniczy Marymont” Warszawa i KS „Społem” Łódź. Wśród województw pierwsze miejsce zajęło województwo mazowieckie, następnie śląskie i łódzkie.

Grot Zabierzów tym razem wrócił z Nowej Rudy bez sukcesów. Jedyne punkty do rankingu klubowego i wojewódzkiego zdobyła drużyna chłopców, zajmując ostatecznie miejsce 16, przechodząc pomyślnie kwalifikacje i ulegając w 1/8 eliminacji drużynie późniejszych wicemistrzów Stowarzyszenie „Łuczniczy Marymont” Warszawa. Indywidualnie odpadli – choć nie bez walki – Bartek Siudek i Ewa Ramut w 1/64, zaś Krystian Molenda i Jakub Dudek w 1/32 eliminacji. Klub sklasyfikowany został na miejscu 31.

W rankingu województw Małopolska zajęła miejsce 5, zaś najwyżej ocenionym klubem – KS „Płaszowianka” Kraków (na miejscu 13). Indywidualnie i drużynowo – również bez medali.