Karina Lipiarska-Pałka z brązowym medalem Mistrzostw Europy w łucznictwie klasycznym

27-07-2014

W rozgrywanych w Echmiadzin /Armenia/ Mistrzostwach Europy w łucznictwie zespół kobiet w składzie – Karina Lipiarska /Grot Zabierzów/, Justyna Mospinek /5-tka Zgierz/ i Natalia Leśniak /Łucznik Żywiec/ - w pojedynku o brązowy medal pokonał po barażu 5:4 reprezentantki Rosji. W pojedynku o wejście do finału nasze reprezentantki uległy Francji 2:6. Miejsce to daje polskim łuczniczkom kwalifikacje do Igrzysk Europejskich Baku-2015.

Ponadto Natalia Leśniak indywidualnie zdobyła srebrny medal i tytuł v-mistrzyni Europy.

W dniach 21-26 lipca 2014 r. w Echmiadzin (Armenia) odbywały się Mistrzostwa Europy Seniorów w łucznictwie. Reprezentacja Polski wraca z tych zawodów z dwoma sukcesami – srebrnym medalem Natalii Leśniak (LKS „Łucznik” Żywiec) indywidualnie oraz brązowym medalem drużynowo, który zdobyły Natalia Leśniak, Karina Lipiarska-Pałka (ULKS „Grot” Zabierzów) i Justyna Mospinek-Kluz (UKS „Piątka” Zgierz).

W zawodach uczestniczyło 273 zawodników z 39 krajów stowarzyszonych w WAE – World Archery Europe, rywalizujących w dyscyplinach łucznictwa: klasycznym (olimpijskim) oraz bloczkowym. Polskę reprezentowało 12 zawodniczek i zawodników – 6 w łukach olimpijskich i 6 w łukach bloczkowych.

Po kwalifikacjach, odbywających się w morderczym, trzydziestokilkustopniowym upale, Karina Lipiarska-Pałka zajmowała pierwsze miejsce (z bardzo wysokim wynikiem 659 pkt.), Justyna Mospinek-Kluz miejsce 16 (639 pkt.), a Natalia Leśniak miejsce 25 (628 pkt.). Te wysokie wyniki dały Polkom miejsce drugie, za faworytkami strzelania drużynowego – Niemkami, ale przed innymi faworytkami – Francuzkami i Rosjankami. Wśród mężczyzn, najlepszy wynik po kwalifikacjach wśród Polaków odnotował Sławomir Napłoszek (Stowarzyszenie „Łuczniczy Marymont” Warszawa) zajmując miejsce 6. Piotr Nowak (ŁLKS „Karima” Prząsław) zajmował miejsce 28, zaś Paweł Marzec (UKS „Talent” Wrocław) – miejsce 40. Drużyna męska sklasyfikowana została na 7 pozycji. Wysokie miejsca naszych łuczników klasycznych w kwalifikacjach dały im awans do indywidualnej i zespołowej rundy eliminacyjnej, zaś Karina Lipiarskia-Pałka i Sławomir Napłoszek w drużynie mieszanej (mixt) sklasyfikowani zostali na miejscu 2.

W łukach bloczkowych (o zdecydowanie słabszych tradycjach w Polsce), po kwalifikacjach miejsca 24-25 zajmowały Katarzyna Szałańska (MGOKiS Dobczyce) i Anna Stanieczek (LUKS „Orlik” Goleszów), zaś Renata Leśniak (MGOKiS Dobczyce) miejsce 39. Drużyna kobiet sklasyfikowana została na miejscu 9. Wśród panów, 47 był Łukasz Przybylski, 49 – Jan Wojtas i 55 – Krzysztof Gorczyca. Drużyna mężczyzn sklasyfikowana była na miejscu 14.

W indywidualnej rundzie eliminacyjnej przeprowadzanej w formule turnieju w 1/48 odpadł Paweł Marzec, w 1/24 strzelający z łuków bloczkowych Renata Leśniak i wszyscy mężczyźni oraz Piotr Nowak i Justyna Mospinek-Kluz w łukach klasycznych. W 1/16 pokonana została Karina Lipiarska-Pałka i Sławomir Napłoszek oraz panie strzelające z bloczków: Katarzyna Szałańska i Anna Stanieczek. Na placu boju pozostała jednak Natalia Leśniak, która wygrywając jeszcze 3 kolejne pojedynki dotarła do „złotego” finału. W walce o złoto uległa Rosjance Tatianie Segina – trzeciej zawodnicze po kwalifikacjach – zdobywając medal srebrny i tytuł Wicemistrza Europy 2014. Wśród mężczyzn Mistrzem Europy w łukach klasycznych został Niemiec Florian Kahllund, pokonując w finale Antona Prilepova z Białorusi. W łukach bloczkowych wygrał Martin Damsbo z Danii oraz Albina Longinova z Rosji.

W rywalizacji zespołowej Polki po kwalifikacjach zajmowały miejsce drugie, za drużyną Niemiec, i nieznacznie (o 5 pkt.) wyprzedzały drużynę Francji. W drodze do medalu pokonały w 1/8 reprezentację Estonii (6:2), następnie po niezwykle zaciętym pojedynku, przegrywając już 4:0, w końcówce doprowadziły do wyniku 4:4 i barażu, w którym pokonały aktualne wicemistrzynie świata Dunki (5:4). W półfinale nasze zawodniczki uległy Francuzkom (2:6), zaś w pojedynku o brązowy medal zwyciężyły z utytułowanymi Rosjankami, również po zaciętym, remisowym pojedynku, rozstrzygniętym dopiero setem barażowym. Złoty medal zdobyły Francuzki, zaś srebrny – Niemki. Zdobyte trofeum medalowe Polek jest przepustką do przyszłorocznych Igrzysk Europejskich w Baku oraz dobrą prognozą przed przyszłorocznymi kwalifikacjami do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro.

Mniej szczęścia mieli pozostali nasi łucznicy. Drużyny męskie w łukach klasycznych i bloczkowych, drużyna pań strzelająca z bloczków oraz mixt w łukach klasycznych już w pierwszych pojedynkach (1/8 rundy eliminacyjnej) ulegli swym rywalom odpadając z turnieju. W rywalizacji drużynowej mężczyzn w łukach olimpijskich zwyciężyli Francuzi, w łukach bloczkowych – Holendrzy oraz wśród kobiet – Rosjanki. Złoty medal w drużynach mieszanych zdobyli Rosjanie: Tatiana Segina i Bair Tsybekdorzhiev w łukach klasycznych) oraz Duńczycy: Tanja Jensen i Martin Damsbo w łukach bloczkowych.

W rankingu medalowym Mistrzostw Europy, z dwoma medalami – brązowym drużynowo i srebrnym indywidualnie, Polska zajęła miejsce 7 (w zawodach reprezentowanych było 39 krajów, przy czym medale zdobyło 11).

Przypomnijmy, że 1 marca 2014 roku polska reprezentacja w składzie Karina Lipiarska („Grot” Zabierzów), Adriana Żurańska („Unia” Pielgrzymka) i Natalia Leśniak („Łucznik” Żywiec) pod wodzą trenera Jana Lacha wystrzelały brązowy medal Halowych Mistrzostw Świata Seniorów w łucznictwie klasycznym. Zawody rozgrywane były w Nimes (Francja).