Karina Lipiarska-Pałka wywalczyła kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie RIO ‘2016

02-08-2015

Zabierzowianka, Karina Lipiarska-Pałka, zawodniczka ULKS Grot Zabierzów i podopieczna trenera Aleksandra Jabłońskiego, jako jedyna spośród reprezentantów barw narodowych wywalczyła kwalifikację dla Polski na Igrzyska Olimpijskie Rio ‘2016 podczas rozgrywanych w dniach 26.07-2.08.2015 w Kopenhadze Mistrzostw Świata w łucznictwie.

W sezonie przedolimpijskim kopenhaskie Mistrzostwa Świata w łucznictwie były najważniejszą imprezą, na której światowa elita tego sportu mogła walczyć o kwalifikacje do Rio de Janeiro. W igrzyskach za rok wezmą bowiem udział 64 łuczniczki i tyle samo łuczników. Z jednego kraju kwalifikację w danej kategorii może uzyskać nie więcej niż 3 zawodników – poprzez rywalizację drużynową (3-osobową), bądź indywidualną – z czego znaczącą większość miejsc właśnie w Kopenhadze. Brazylijczycy mają prawo wystawić dwa trzyosobowe składy. Stąd też w zawodach w stolicy Danii wzięło udział ponad 600 sportowców z całego świata.

W pierwszych dniach zawodów łucznicy oddali 72 strzały na odległość 70 metrów w ramach tzw. „rundy kwalifikacyjnej”. Ich wyniki pozwoliły na rozstawienie w drabince turniejowej – zarówno indywidualnie jak i drużynowo. Karina po tym etapie zawodów zajmowała wysokie miejsce 35 (na 157 startujących zawodniczek) z wynikiem 636 pkt. Milena Barakońska sklasyfikowana została na miejscu 84, zaś Natalia Leśniak na miejscu 100.

Kolejne dni, to rywalizacja drużynowa. Nasze panie nie awansowały do turniejowej fazy zawodów zajmując ostatecznie miejsce 23. Drużynie męskiej w składzie Paweł Marzec, Sławomir Napłoszek i Rafał Wojtkowiak zajmującej po kwalifikacjach miejsce 16 przyszło rywalizować w pierwszym pojedynku z, jak się okazało, późniejszymi mistrzami świata – Koreańczykami. Stawili oni zacięty opór wielokrotnym medalistom IO i mistrzom świata, prowadzili 2:0 i 4:2, ale ostatecznie przegrali po dogrywce 4:5. W konkurencji drużynowej kwalifikacje do IO Rio’2016 uzyskiwało po 8 zespołów – żeńskich i męskich.

Główny turniej indywidualny Karina Lipiarska-Pałka rozpoczęła od sukcesów. W trzech setach (27:23, 26:24, 26:23) pokonała niezłą Holenderkę Esther Deden, by następnie wygrać w drugiej rundzie z reprezentantką gospodarzy, Dunką Cariną Rosenvinge w czterech setach (6:2). Pozostali reprezentanci Polski nie przeszli do kolejnej rundy. Natalia Leśniak pomimo ambitnej walki uległa 4:6 Włoszce Natalii Valeevej, a Milena Barakońska 2:6 przegrała z Gruzinką Kristine Esebua. O ogromnym pechu mogą mówić panowie, którzy dwa z trzech spotkań przegrali po dogrywkach. Paweł Marzec dość niespodziewanie 5:6 (9:10) uległ Serbowi Luce Popović, a Rafał Wojtkowiak był bliski sprawienia niespodzianki i wyeliminowania utytułowanego Holendra Ricka van der Vena, ulegając mu 5:6 (9:10). Zawód sprawił natomiast Sławomir Napłoszek. Czwarty zawodnik Igrzysk Europejskich w Baku już w pierwszej rudzie 3:5 uległ Bułgarowi Yavorowi Hristovowi.

Kluczowy pojedynek o awans do 1/8 turnieju, dający kwalifikację olimpijską przyszło Karinie rozegrać z Koreanką Chae Young Kang. Niestety, rozstawiona z trójką Kang strzelała jak natchniona i nie dała Polce żadnych szans na wygraną, triumfując pewnie 6:0.

To jednak nie był koniec występów Kariny w Kopenhadze. Najlepsze po kwalifikacjach zawodniczki, które nie awansowały do 1/8 finałów i nie uzyskały kwalifikacji olimpijskiej w drużynie wystąpiły w dodatkowym turnieju drugiej szansy. W nim Lipiarska-Pałka rozstawiona była z numerem 2. W pojedynku półfinałowym tego miniturnieju Karina uległa reprezentantce Austrii Laurence Baldauff 2:6 i pozostał jej jeszcze pojedynek o trzecie miejsce z Azerką Olgą Senyuk. Karina rozpoczęła od prowadzenia 4:0, jednak Azerka nie odpuszczała i doprowadziła do stanu 4:4. W piątym secie, przy chwilami porywistym wietrze, Karina nie pozostawiła przeciwniczce złudzeń trafiając trzy strzały w „10”, potwierdzając tym samym kwalifikacje do Rio ‘2016 dla polskiej zawodniczki.

W Mistrzostwach Świata w Kopenhadze Karina Lipiarska-Pałka została ostatecznie sklasyfikowana na miejscu 17.

Przed naszymi reprezentantami jeszcze jedna szansa uzyskania kwalifikacji, w przyszłorocznych Mistrzostwach Europy rozgrywanych w brytyjskim Nottingham. Jednak pula przepustek do Rio będzie bardzo skromna, a rywalizacja bardzo zacięta.

Podopieczna trenera Aleksandra Jabłońskiego, zawodniczka ULKS Grot, jest pierwszą mieszkanką Zabierzowa, która dla Polski zdobyła kwalifikację olimpijską. Liczymy, że za równo rok będzie również sławić nasz kraj i region na Igrzyskach w Brazylii.

Krzysztof Molenda

Trochę historii: Łucznictwo jest najprawdopodobniej najstarszym sportem wymyślonym przez człowieka. W programie letnich igrzysk olimpijskich zawody łucznicze zadebiutowały już na II Olimpiadzie w 1900 r. w Paryżu, i to w rywalizacji żeńskiej. Po igrzyskach w Antwerpii w 1920 r. dyscyplina ta została zawieszona w programie olimpiad, by powrócić w 1972 r. na igrzyskach w Monachium i trwać do dnia dzisiejszego. Pierwsze Mistrzostwa Świata odbyły się w 1931 r. w Polsce, we Lwowie, a pierwszymi mistrzami świata byli Polacy:Michał Sawicki i Janina Kurkowska-Spychajowa. Polska znajduje się w posiadaniu dwóch medali olimpijskich w łucznictwie – oba zdobyte w konkurencjach kobiecych. Srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium (1972) zdobyła Irena Szydłowska, a brązowy na Igrzyskach w Atlancie (1996) drużyna w składzie: Iwona Dzięcioł, Katarzyna Klata i Joanna Nowicka. Na Igrzyskach w Londynie Polskę reprezentowali Natalia Leśniak i Rafał Dobrowolski, którzy wywalczyli kwalifikacje indywidualne.