header photo

GROT Zabierzów

Uczniowski Ludowy Klub Sportowy

Łucznicze święto Zabierzowa – X jubileuszowa edycja Pucharu Wsi Krakowskiej

06-06-2011

W minioną sobotę, 4 czerwca 2011 r., na torach łuczniczych w Zabierzowie odbyła się jubileuszowa, już dziesiąta edycja Ogólnopolskich Zawodów Łuczniczych Dzieci i Młodzików o Puchar Wsi Krakowskiej. Turniej ten zorganizował Uczniowski Ludowy Klub Sportowy GROT Zabierzów, przy współudziale Małopolskiego Związku Łuczniczego i pod patronatem honorowym Pani Wójt Gminy Zabierzów, Elżbiety Burtan oraz Starosty Powiatu Krakowskiego, Józefa Krzyworzeki. Patronat medialny objęły: Dziennik Polski, Gazeta Krakowska, Znad Rudawy, Życie Zabierzowa, Głos Krzeszowicki oraz Sport Tempo Kraków.

W ponad 30 stopniowym upale, w godzinach od 11 do 17, rywalizowali młodzi adepci łucznictwa z klubów Małopolski i Podkarpacia. Ze względu na ekstremalnie wysoką temperaturę, o końcowych sukcesach decydowały nie tylko umiejętności techniczne zawodników, ale również, a może przede wszystkim ich wytrzymałość fizyczna.

Dzieci uwielbiają zabierzowskie zawody z dwóch powodów. Tradycją się stało, że w przerwie między konkurencjami częstowane są one smaczną pizzą zaś najlepsi, oprócz dyplomów i medali otrzymują atrakcyjne nagrody. W tym roku rozdano kilkadziesiąt piłek i przeciwsłonecznych czapeczek łuczniczych, kilkanaście kołczanów, ochraniaczy przedramienia i stojaków na łuki oraz – w slangu młodzieżowym – „bajeranckie” zegarki i kalkulatory. Nagrody ufundowali Urząd Gminy Zabierzów oraz firmy regionu: MOSUR, MOTOGAMA i RAFAPOL.

Znaczną część tych nagród zainkasowali łucznicy GROTA. Puchar Wsi Krakowskiej i medal złoty w kategorii młodzików zdobył Krystian Molenda /Gimnazjum w Rząsce/ z wynikiem 630 pkt., miejsce czwarte zajął Jakub Dudek /Gimnazjum w Zabierzowie/ i miejsce 16 – Jan Niemczyk /Szkoła Podstawowa w Bolechowicach/. W kategorii młodziczek trzecie miejsce zajęła Anna Michalik /Szkoła Podstawowa w Rudawie/. Wyniki drużyny młodzików zaliczone zostały do kwalifikacji Ogólnopolskiej Ligii Młodzików 2011, której finały odbędą się 25 września w Nowej Rudzie (woj. dolnośląskie).

W kategorii dzieci starszych siódme miejsce wśród dziewczynek zajęła Zosia Węgrzyn /Szkoła Podstawowa w Zabierzowie/, a w wśród chłopców czwarte – Piotrek Sikorski /Szkoła Podstawowa w Rząsce/ oraz szóste – Paweł Krementowski /SP Zabierzów/.

W zawodach uczestniczyła również grupa dzieci najmłodszych (od 7 do 10 lat), strzelających z łuków drewnianych typu Apacz na najkrótszych odległościach (10 i 5 metrów). I w tej kategorii odnotowaliśmy sukcesy: dwa pierwsze miejsca wśród dziewczynek młodszych zajęły odpowiednio Ola Dudek i Zuzia Kowalik, zaś wśród chłopców czwarte miejsce zajął Bartek Pychowski.

W konkurencji drużynowej GROT Zabierzów zajął I miejsce.

Zawody w Zabierzowie były również okazją do rozegrania II rundy Pucharu Małopolski. Po zakończeniu konkurencji o Puchar Wsi Krakowskiej, wyłoniono po 8 najlepszych zawodników w każdej kategorii wiekowej i rozstawiono w drabinkach turniejowych. Zawodnicy ci wzięli udział w bezpośrednich pojedynkach, według zasad tzw. meczów i setów FITA (Międzynarodowego Związku Łuczniczego) – przegrywający mecz odpada, wygrywający – przechodzi do kolejnej rundy. W tej konkurencji, do umiejętności technicznych i wytrzymałości zawodników dochodzi jeszcze opanowanie emocji wynikających z bezpośredniego starcia z przeciwnikiem. Po zaciętych meczach do ścisłych finałów dotarli Krystian Molenda w młodzikach, Ania Michalik w młodziczkach i Piotrek Sikorski w dzieciach młodszych. Ostatecznie wszyscy ulegli swoim rywalom. Krystian nieznacznie przegrał walkę o złoto z zawodnikiem z Jarosławia zajmując 2 miejsce, zaś Ania i Piotrek ulegli rywalom w walce o brązowy medal, zajmując miejsca czwarte. Pozostali łucznicy GROTA, odpadając z rywalizacji wcześniej, zajęli miejsca: 7 – Kuba Dudek w młodzikach oraz w dzieciach starszych 5 – Zosia Węgrzyn i 6 – Paweł Krementowski.

Nasze zawody zaszczycili zastępca Wójta Gminy – Pan Wojciech Burmistrz, z ramienia Rady Gminy – Pan Tadeusz Brzuchacz oraz Pani Jolanta Bazan – wiceprezes Małopolskiego Związku Łuczniczego. Zawody otworzyła Prezes ULKS GROT Zabierzów i dyrektor Szkoły Podstawowej w Zabierzowie – Marta Dudek oraz sekretarz GROTA, Marta Kowalik.


Kliknij, aby wejść do fotorelacji z Pucharu Wsi Krakowskiej 2011.

Młodych łuczników GROTA czekają, w kolejną sobotę czerwca, Międzynarodowe Zawody EUROBESKIDY 2011 w Jaworzu, zaś seniorki – również w czerwcu – wezmą udział w Międzynarodowych Zawodach – Memoriale Ireny Szydłowskiej, Akademickich Mistrzostwach Polski oraz Mistrzostwach Zrzeszenia LZS.

Wszystkich chętnych do rywalizacji w tej olimpijskiej dyscyplinie sportowej zapraszamy na treningi w poniedziałki, środy i czwartki, w godzinach od 16 do 18:30, na zabierzowskich torach łuczniczych.

Polecamy

nasz kanał YouTube

Szukaj na stronie