Liga Robin-Hood'a w Suchej Beskidzkiej

03-05-2016
Tradycyjnie, od 16 już lat, 2 maja, w Suchej Beskidzkiej rozgrywane są zawody łucznicze dla dzieci i młodzieży o puchar Burmistrza Miasta oraz Liga Robin-Hood’a. Turniej ten rozgrywany jest w dwóch kategoriach wiekowych – dla uczniów szkół podstawowych oraz dla gimnazjalistów. W tym roku wzięło w nim udział prawie 90 zawodników z województw małopolskiego i śląskiego, reprezentując 12 klubów. Drużyna Grota Zabierzów składała się z 8 łuczników.

W kategorii „szkoły podstawowe” wystąpili chłopcy: Franciszek Warchoł, Miłosz Wędzina i Wojciech Kuźma. W kategorii „gimnazjalistów” nasz region reprezentowali Maja Janik, Marta Walczak oraz Piotr Szczepański, Jakub Kowalski i Łukasz Gałaś.

Fazę kwalifikacji polegającą na strzelaniu na punkty do tarczy (10 najlepszych) przebrnęli tylko Franek oraz Miłosz wśród młodszych i Piotr Szczepański wśród starszych. W drugim etapie zawodnicy rywalizowali w strzelaniu do jabłek przymocowanych do maty łuczniczej.

W kategorii „szkół podstawowych’ wyniki rywalizacji rozstrzygnęły się już po pierwszej serii strzał. Franciszek Warchoł zajął miejsce 5 (uhonorowane dyplomem), Miłosz Wędzina miejsce 7, zaś Wojtek Kuźma sklasyfikowany został na miejscu 12.

W kategorii gimnazjalistów pojedynki były zdecydowanie bardziej zacięte. Już po pierwszej serii strzał wyłoniona została trójka najlepszych – a wśród nich nasz jedyny rodzynek – Piotrek Szczepański. Aż cztery serie potrzebne były do rozstrzygnięcia kolejności strefy medalowej. Ostatecznie Piotrek uległ rywalom z Sokolego Oka Zawadka i Dziesiątki Jaworze zdobywając medal brązowy. Jakub Kowalski sklasyfikowany został na miejscu 16, zaś Łukasz Gałaś – na miejscu 19. Maja Janik i Marta Walczak zajęły wśród dziewcząt miejsca odpowiednio 18 i 19.

W klasyfikacji zespołowej drużyna Grota Zabierzów zajęła miejsce 4, niewiele ustępując klubom: ULKS Sokole Oko Zawadka, LKS Łucznik Żywiec i SNIS Błękit Gruszowiec.

W rywalizacji drużyn mieszanych opiekun + zawodnik o puchar Burmistrza Miasta Sucha Beskidzka Grot Zabierzów reprezentowali Franciszek i Andrzej Warchołowie. Zajęli oni miejsce 7, zaś puchar w tym roku przypadł zespołowi Płaszowianki Kraków w składzie Katarzyna Skowron (trener) i Stefania Andrzejewska (zawodnik).

Kolejne zawody dla dzieci i młodzików odbędą się za 2 tygodnie w Dąbrowie Tarnowskiej. Zawody te, przeprowadzane w formule Pucharu Małopolski, będą kwalifikacją do kadry wojewódzkiej, prowadzonej przez trenerkę Katarzynę Skowron.