Mistrzostwa Europy w Nottingham

26-05-2016
Kolejnym etapem w drodze do RIO-2016 polskich łuczników były Mistrzostwa Europy w angielskim Nottingham w dniach 23-29.05. W reprezentacji kraju znalazła się najlepsza łuczniczka polska – Karina Lipiarska-Pałka - z Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego „GROT” Zabierzów. W końcowej klasyfikacji mistrzostw zajęła 9-te miejsce. Po 10-tej pozycji w kwalifikacjach w pojedynkach eliminacyjnych pokonała Mousikou Elenę /Cypr/ 7:3 i koleżankę z reprezentacji Natalię Leśniak 6:0. W pojedynku 1/8 finału po barażu 9:10 uległa reprezentantce Ukrainy Veronice Marczenko 5:6, późniejszej Mistrzyni Europy.

Zespół reprezentacyjny w składzie – Karina Lipiarska-Pałka, Wioleta Myszor i Natalia Leśniak/obie Łucznik Żywiec/ nie spełnił oczekiwań i po 10-tej pozycji w kwalifikacjach przegrał pierwszy pojedynek z reprezentantkami Danii 2:6 zajmując ostatecznie 9-te miejsce.

Kolejnym sprawdzianem naszych łuczników miał być start najlepszej naszej pary z kwalifikacji – Karina Lipiarska-Pałka i Paweł Marzec /Talent Wrocław/ - zajmującej po kwalifikacjach       7-me miejsce. Niestety niedyspozycja Kariny /zatrucie pokarmowe/ zmusiły trenera do zastąpienia jej Wioletą Myszor i para ta uległa reprezentacji Ukrainy 2:6 zajmując również    9-te miejsce.

Najwyższą pozycję z naszej reprezentacji zanotował Paweł Marzec zajmując ostatecznie 7-me miejsce.

Osobny rozdział w trakcie tych zawodów to indywidualne kwalifikacje o RIO-2016. Przystąpiło do nich 95 mężczyzn, w tym trójka naszych reprezentantów – Sławomir Napłoszek, Paweł Marzec i Kacper Sierakowski. Tu sytuacja była niezwykle trudna gdyż do igrzysk kwalifikowało się tylko trzech zawodników.  Po pomyślnym starcie w 1/48, 1/24 rozgrywek finałowych w 1/16 odpadł Sławomir Napłoszek, a po wyrównanych pojedynkach w 1/8 finału swój udział zakończyli Paweł Marzec i Kacper Sierakowski.

Kolejnym etapem walki o kwalifikacje olimpijskie dla polskich łuczników będzie start w Pucharze Świata w Antalyi /Turcja/ w dniach 13-19.06. Łucznicy na dzisiaj mają jedną kwalifikację, którą dla Polski zdobyła w ubiegłym roku w Mistrzostwach Świata w Kopenhadze Karina.