Coraz bliżej do RIO-2016

17-06-2016
Bardzo dobrze wystartowała w Antalyi /Turcja/ w trakcie III Rundy Pucharu Świata reprezentantka Polski – Karina Lipiarska-Pałka /Grot Zabierzów/. Wprawdzie w kwalifikacjach zajęła 37-me miejsce wynikiem 649 pkt nieznacznie odbiegającym od jej najlepszego wyniku na 70 m, ale za to doskonale startowała w eliminacjach.

Na wstępie pokonała reprezentantkę Danii Anne Marie LAURSEN 7:1. W drugiej rundzie spotkała się z reprezentantką Niemiec HEIDN TSCHALOVĄ Veroniką pokonując ją 6:4. Trzecia runda to już trudne zadanie. Na drodze kolejna reprezentantka Niemiec Lisa UNRUH, to aktualna Mistrzyni Świat z hali. Tutaj po wyrównanym pojedynku Karina zwycięża 6:5 po barażu 9:7 i tak znalazła się w 1/8 finału. Na drodze do ¼ stanęła reprezentantka Rosji Kristina TIMOFIEJEVA, która wcześniej wyeliminowała trzecią reprezentantkę Niemic – Richter. Po bardzo wyrównanej walce stojącej na wysokim poziomie przy stanie 5:5 kolejny baraż, który niestety Karina przegrywa 8:10 i ostatecznie zajmuje 9-te miejsce.

Bardzo dobre strzelanie Kariny w eliminacjach z „niewiadomych” przyczyn nie znalazło uznania w oczach polskiego zespołu szkoleniowego /V-prezes ds. sportowych i dwóch trenerów kadry/ i w eliminacjach zespołowych wystąpiła trójka zawodniczek Łucznika Żywiec – Wioleta Myszor, Natalia Leśniak i Sylwia Zyzańska/. Zespół ten w Pucharze Świata zajął 8-me miejsce. W takim samym składzie zespół przystąpił do kwalifikacji do RIO-2016. Po pokonaniu w pierwszej rundzie reprezentantek Francji 6:0, uległy w drugiej rundzie reprezentantkom Tajwanu 2:6 / które w takim pojedynku dzień wcześniej w Pucharze Świata pokonały 6:2. zajmując ostatecznie 8-me miejsce. I tak zakończyło się marzenie o RIO-2016, gdyż kwalifikacje zdobyły tylko trzy pierwsze zespoły.

Oceny tego startu są różne. Trenerem kadry jest trener Łucznika Żywiec. Wyeliminowanie z zespołu Kariny stwarzało sytuację korzystną dla zespołu z Żywca, który w przypadku uzyskania kwalifikacji pozwalałby na staranie się o wyeliminowanie Kariny ze startu w RIO-2016.

Na dzisiaj Karina okazała się najlepszą polską zawodniczką i wg wszelkiego prawdopodobieństwa winna być polską reprezentantką na Igrzyskach, ale to wszystko zależy od polityki w Związku, a z tego co widzimy tam wszystko jest możliwe. Sądzimy, że nie dojdzie do tego i trener kadry oraz Zarząd Związku podejmie sprawiedliwą decyzję dla zawodniczki, która taką kwalifikację dla Polski uzyskała w ubiegłym roku w walce sportowej na Mistrzostwach Świata w Kopenhadze, a w tegorocznych startach zarówno w kraju jak i na imprezach międzynarodowych potwierdza wysoką formę.