header photo

GROT Zabierzów

Uczniowski Ludowy Klub Sportowy

Karina Lipiarska-Pałka – olimpijka z Zabierzowa

30-07-2016
Karina Lipiarska-Pałka jest czynną zawodniczką sekcji łuczniczej Uczniowskiego Ludowego Klubu Sportowego „GROT” już od najmłodszych lat swego życia, od roku 1998. Jako 10-latka wykazywała wybitne predyspozycje do uprawiania łucznictwa, co przejawiało się doskonałymi wynikami w rywalizacji sportowej z rówieśniczkami, jak też jej dojrzałym podejściem do treningu. Cechy te prawdopodobnie odziedziczyła po mamie, która z powodzeniem uprawiała tę dyscyplinę sportu.

Swoją wytrwałą pracą treningową doszła do wysokich wyników sportowych i sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej. Jej pierwszym sukcesem na najwyższym szczeblu międzynarodowym było Mistrzostwo Świata w kategorii kadetek w roku 2002. Później – w wyższych kategoriach wiekowych – pojawiły się następne, m.in. Mistrzostwo Świata w zespole w kategorii juniorek w 2003 roku. W kolejnych latach były medale srebrne oraz brązowe w zespole reprezentacyjnym już w kategorii seniorek, zarówno w Mistrzostwach Świata, jak i Europy. Indywidualnie była 4. zawodniczką Mistrzostw Świata w Korei w 2009 roku. Ostatnio, w 2016 r., swój dorobek powiększyła o srebrny medal w zespole w Halowych Mistrzostwach Świata w Ankarze /Turcja/.

Również na arenie krajowej od wielu lat Karina imponuje wysokimi wynikami sportowymi i zdobywaniem wielu medali na Mistrzostwach Polski, począwszy od kategorii kadetek, poprzez juniorów do seniorów włącznie. Na imprezach tej rangi indywidualnie była Mistrzynią Polski Seniorek w 2009 roku, a łącznie – indywidualnie i zespołowo – zdobyła 55 medali na poziomie Mistrzostw Polski, zarówno w hali, jak i na torach otwartych.

Szczytem marzeń Kariny był start w Igrzyskach Olimpijskich. Do tego celu dążyła już w roku 2012, niestety, nie udało się. W trudnych warunkach, na Mistrzostwach Świata w Kopenhadze w roku 2015 zdobyła – jako jedyna z Polski – kwalifikację olimpijską dla kraju. W roku 2016 potwierdziła wysoką formę sportową bardzo dobrymi startami w zawodach Grand Prix Kadry Narodowej, Mistrzostwach Europy oraz silnie obsadzonym Pucharze Świata w Antalyi /Turcja/ i 14 lipca 2016 r. Polski Komitet Olimpijski powołał ją do reprezentacji na rozpoczynające się 5 sierpnia igrzyska w Rio de Janeiro.

Wyczynowe uprawianie sportu nie przeszkadzało Karinie w zdobywaniu wiedzy. Ukończyła Szkołę Podstawową i Gimnazjum w Zabierzowie, naukę kontynuowała w liceum – Szkole Mistrzostwa Sportowego w Krakowie, a po zdaniu matury podjęła studia w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, kończąc uczelnię z tytułem magistra wychowania fizycznego.

Obecnie cały wolny czas poświęca na trening sportowy, którego celem jest start w Igrzyskach Olimpijskich – RIO-2016.

Profil Kariny na WorldArchery.org

Polecamy

nasz kanał YouTube

Szukaj na stronie