Lajkonik ‘2016 i Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w łucznictwie

27-09-2016

24 września 2016 r. na torach łuczniczych i stadionie KS Płaszowianka w Krakowie zameldowało się ponad 200 łuczników z 28 klubów regionów: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego oraz z Czech i Ukrainy. W dniu tym rozgrywane były: coroczny Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Łuczniczy Lajkonika oraz Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików. W zawodach wzięło udział 14 reprezentantów Grota Zabierzów.

W najmłodszej kategorii wiekowej – dzieci – nasz klub reprezentowały: Aleksandra i Emilia Machlowskie, Gabiela Molenda, Franciszek Warchoł oraz Karolina Pniak i Łukasz Gałaś. W kategorii wiekowej młodzik wystąpiły: Zuzanna Ciepacz, Anna Zawalska, Alicja Majewska, Aleksandra Berbeć, Maja Janik, Zuzanna Kościelniak oraz w młodzikach starszych Jakub Kozik i Marta Walczak.

„Lajkonik” – bo tak w slangu młodych łuczników nazywany jest ten turniej – to najsilniej obsadzone ogólnopolskie zawody dla dzieci i młodzików, po Mistrzostwach Polski. Świadczą o tym bardzo wysokie wyniki uzyskiwane przez łuczników, często lepsze od tych z zawodów mistrzowskich (w tym roku w kategorii młodzików i młodziczek). O jego randze świadczy również z roku na rok powiększający się ilościowy udział zawodników z zagranicy (w tym roku było ich 12). A jest o co walczyć – młodzi łucznicy rywalizują o pięknie wykonaną cepeliowską statuetkę Lajkonika, która przypada tylko najlepszemu.

Grot Zabierzów zaprezentował się godnie na tych zawodach. W klasyfikacji klubowej zajęliśmy 5 miejsce, zaś indywidualnie w kategorii młodziczek: 8 miejsce (uhonorowane dyplomem) zajęła Zuzia Kościelniak, a miejsce 11 – Maja Janik. Na dalszych pozycjach zawody ukończyły Ola Berbeć (23), Alicja Majewska (25), Ania Zawalska (30) i Zuzia Ciepacz (31). Marta Walczak w młodziczkach starszych zajęła miejsce 15, zaś Jakub Kozik – miejsce 11. W kategorii wiekowej dzieci Łukasz Gałaś zajął miejsce 24, a Karolina Pniak miejsce 35. W rywalizacji najmłodszych, z łuków typu „Apacz”, Franek Warchoł zajął miejsce 12, zaś wśród dziewczynek Ola Machlowska – miejsce 12 oraz miejsca 18 i 19 odpowiednio Gabrysia Molenda i Emilka Machlowska. Wyrazy uznania należą się tym naszym zawodnikom, którzy debiutowali i to od razu w tak dużych zawodach, rywalizując jak równy z równym ze starszymi i bardziej doświadczonymi zawodnikami. Dla nich, stawiających pierwsze kroki w karierze zawodniczej, udział w tak wielkim turnieju był niezapomnianym wydarzeniem.

Wyniki z turnieju Lajkonika równolegle klasyfikowane były w ramach współzawodnictwa międzywojewódzkiego – między Małopolską a Podkarpaciem – w ramach Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików. Tu nasi zawodnicy walczyli „o pieniądze”. Zdobywane przez nich miejsca są przeliczane na punkty i zaliczane do współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży prowadzonego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w ramach programu: "Szkolenie i współzawodnictwo młodzieży uzdolnionej sportowo". Zatem, wyniki uzyskiwane podczas tych Mistrzostw będą miały w roku 2017 wpływ na wysokość przyznawanej dotacji z budżetu Państwa dla województwa, Związku oraz klubu na szkolenie kadr młodzieżowych.

W tych zawodach Marta Walczak – reprezentująca Małopolskę i wchodząca w skład 4-osobowego zespołu „Małopolska II” zdobyła brązowy medal w konkurencji zespołowej kategorii młodziczka starsza. W kategorii młodziczek zespół w składzie: Zuzanna Kościelniak, Maja Janik oraz Aleksandra Berbeć, reprezentując ULKS Grot Zabierzów, zajął wysokie miejsce 4, ulegając tylko drużynom UKS Tramp Jarosław I, Małopolska I oraz UKS Tramp Jarosław II. Alicja Majewska, wchodząc w skład drużyny Małopolska III zajęła punktowane miejsce 6.

W klasyfikacji indywidualnej wszyscy nasi młodzicy zdobywali cenne punkty dla województwa: Jakub Kozik (miejsce 7), Marta Walczak (miejsce 14), Zuzia Kościelniak (7), Maja Janik (9), Ola Berbeć (18), Ala Majewska (20), Ania Zawalska (24) i Zuzia Ciepacz (24). Ostatecznie klub Grot Zabierzów dostarczył Małopolsce 9,5 pkt. do klasyfikacji międzywojewódzkiej (6 miejsce wśród 14 klasyfikowanych klubów), zaś województwo małopolskie w tym roku pokonało Podkarpacie w stosunku 82:46.

Medalistce, oraz tym, którym tym razem się nie powiodło serdecznie dziękujemy za godne reprezentowanie Zabierzowa.

Łucznicy, ci starsi i młodsi, pomału odwieszają swą broń na hakach i przez najbliższe 2 miesiące odpoczywają po bardzo pracowitym sezonie. Chętnych czekają jeszcze wewnętrze zawody z nagrodami „Piknikowe strzelanie” 1 października na torach łuczniczych w Zabierzowie (zapraszamy aktualnych i już nieaktywnych zawodników Grota/Kmity Zabierzów – z rodzinami i kibicami) oraz dla młodzików i dzieci 8 października ostatnia runda Pucharu Małopolski na torach łuczniczych KS Płaszowianka. Do treningów wracają na początku grudnia by solidnie przygotować się do sezonu halowego.