Grot Zabierzów spisał się na medal(e) – Lajkonik 2011 i Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików

26-09-2011
Jesienny Młodzieżowy Turniej Lajkonika, to najprawdopodobniej największe ogólnopolskie zawody w łucznictwie klasycznym dla dzieci i młodzieży do lat 15, wpisane do centralnego kalendarza Polskiego Związku Łuczniczego. Organizowane cyklicznie od 20 lat w Krakowie na torach łuczniczych Płaszowianki, w tym roku zgromadziły aż 226 zawodników z 27 klubów, również z Ukrainy, rywalizujących indywidualnie w swoich kategoriach wiekowych oraz zespołowo.

Powołanie do reprezentowania Grota Zabierzów na „Lajkonika 2011” otrzymali:

• Szymon Mitka – w kategorii wiekowej młodzik starszy,
  • Anna Michalik, Ada Wyroda, Jakub Dudek, Krystian Molenda i Piotr Ziębiński – w kategorii młodzik,
  • Zuzanna Kulig, Zofia Węgrzyn, Piotr Sikorski i Paweł Krementowski – w kategorii dzieci starsze,
  • Jagoda Skalny, Aleksandra Dudek, Łukasz Skalny i Bartek Pychowski – w kategorii dzieci młodsze.

Całodzienne sobotnie (24.09.2011) strzelanie (przy tak dużej liczbie uczestników zawody trwały od godziny 9 do 18) pozwoliło na wyłonienie najlepszych łuczników – indywidualnie i zespołowo. Drużyna Grota Zabierzów spisała się na medal – brązowy – co należy uznać za duży sukces. Dwa najlepsze kluby (Sokole Oko Zawadka oraz UKS Sport-Tramp Jarosław) były poza zasięgiem młodych zabierzowian, za to pokonali oni takie renomowane marki, jak: Stella Kielce, Płaszowianka Kraków, Górnik Grabownica czy Piast-25 Rzeszów. Na to trzecie miejsce zapracowali wszyscy reprezentanci Grota uzyskując indywidualnie wysokie wyniki.

W kategorii dziewczynek młodszych II miejsce i medal srebrny zdobyła Jagoda Skalny, zaś III miejsce i medal brązowy – Ola Dudek. O pechu może mówić Łukasz Skalny, który zajął IV miejsce w kategorii chłopców młodszych, przegrywając brąz tylko jednym punktem. Bartek Pychowski zajął miejsce 16.

W kategorii dzieci starszych debiutantka Zuzia Kulig zajęła miejsce 17, a Zosia Węgrzyn – miejsce 20. Piotrek Sikorski sklasyfikowany został na miejscu 7 (wreszcie przekraczając 600 pkt. i bijąc swój rekord życiowy), a Paweł Krementowski – na miejscu 12.

Ania Michalik w młodziczkach zajęła miejsce 14, zaś Ada Wyroda sklasyfikowana została na miejscu 16. Młodzicy: Kuba Dudek, Krystian Molenda i Piotrek Ziębiński zajęli indywidualnie odpowiednio miejsca – 7, 11 i 35. Jedyny młodzik starszy Grota – Szymon Mitka – zakończył zawody na miejscu 20.

Należy podkreślić, że konkurencja na tegorocznym Lajkoniku była wyrównana, a uzyskiwane wyniki przez łuczników bardzo wysokie. Wrażenie robi wynik 689 pkt. (na 720 możliwych) w konkurencji Ł-CD uzyskany przez Wiktorię Toczek z Górnika Grabownica czy 664 pkt. przez Wiktora Rubana z Ukrainy. Podobnie w dzieciach młodszych, zwyciężczyni – Eliza Suchorab z Włoszczowic – wystrzelała 353 pkt. (na 360 możliwych), zaś Piotr Robaczyński z Jarosławia – 349. Wysokie wyniki zanotowano również w kategoriach młodzików i młodziczek w konkurencji Ł-B.

Na zakończenie zawodów najlepsi łucznicy w swych kategoriach wiekowych (dzieci starsze i młodzicy) rywalizowali o figurki krakowskiego Lajkonika w ramach tzw. strzelań specjalnych. W tym roku zdobyli je: Katarzyna Durlik (Stella Kielce), Kamil Komsza (Płaszowianka Kraków), Toczek Wiktoria (GKS Górnik Grabownica), Podolak Jakub (Piast 25 Rzeszów) oraz Veronika Litovceva i Wiktor Ruban z Ukrainy. Podczas ceremonii wręczenia medali, dyplomów i nagród dla najlepszych zawodników, uhonorowani zostali również najbardziej zasłużeni trenerzy – w tym Aleksander Jabłoński z Grota Zabierzów. Reprezentantce UKS Sport-Tramp Jarosław, Joasi Gilowskiej, przyznano nagrodę fair-play za postawę godną prawdziwego sportowca.

Równolegle do Lajkonika 2011 przeprowadzone zostały Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików. Były to dwudniowe zawody (23-24.09.2011), w których rywalizowali łucznicy województw małopolskiego i podkarpackiego w kategorii wiekowej młodzik i młodzik starszy, w konkurencji Ł-2B. Wyniki takich dwudniowych zawodów zaliczane są do rankingów centralnych współzawodnictwa sportowego regionów. W tym roku małopolscy łucznicy pokonali swych kolegów z Podkarpacia w stosunku 76:39. Wkład w to zwycięstwo mieli również młodzicy Grota Zabierzów – Szymon Mitka, Jakub Dudek, Krystian Molenda, Piotr Ziębiński, Anna Michalik i Ada Wyroda. Zdobywali oni punkty dla Małopolski zarówno w klasyfikacjach indywidualnych jak i zespołowych. Zespół młodzików „Małopolska I” w składzie: Grzegorz Warias (Dąbrovia), Jakub Dudek i Krystian Molenda – obaj z Grota, zajął II miejsce i zdobył medal srebrny. Zespół młodziczek „Małopolska II”, w skład którego wchodziły: Edyta Targosz (Sokole Oko Zawadka), Anna Michalik i Ada Wyroda – obie z Grota Zabierzów, również zdobyły medal srebrny w swej kategorii wiekowej. Szymon Mitka w kategorii młodzików starszych wraz z kolegami z Dobczyc – jako druga drużyna małopolski – zajęli miejsce 3 i zdobyli medal brązowy. W klasyfikacji klubowej obu regionów Grot Zabierzów zajął miejsce 5, zaś w Małopolsce – miejsce 3 – za Sokolim Okiem Zawadka i Płaszowianką.

Jesienny Turniej Lajkonika i Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików były dla łuczników Grota ostatnimi ważnymi zawodami w sezonie letnim 2011. Najmłodsi mają jeszcze szanse rywalizować w ramach Szkolnej Ligi Robin Hood’a – turniejach popularyzujących łucznictwo wśród uczniów szkół podstawowych i przeprowadzanych w październiku oraz maju. Starsi natomiast już za miesiąc rozpoczynają przygotowania do sezonu halowego.