header photo

GROT Zabierzów

Uczniowski Ludowy Klub Sportowy

Grot Zabierzów „brązowy” po Halowych Mistrzostwach Polski Młodzików w Łucznictwie

18-03-2012
W dniach 17-18 marca 2012 r., w Teresinie odbyły się II Halowe Mistrzostwa Polski Młodzików w Łucznictwie Olimpijskim. Klub Grot Zabierzów reprezentowały trójosobowe zespoły: młodzików starszych – w składzie Jakub Dudek, Krystian Molenda i Piotr Ziębiński oraz młodziczek – w składzie: Anna Michalik, Ewa Ramut i Zuzanna Kulig. Zespół chłopców zajął III miejsce, zaś dziewcząt miejsce piąte.

Te dwudniowe halowe zawody najwyższej rangi ogólnopolskiej zgromadziły 165 zawodników, reprezentantów 37 polskich klubów łuczniczych. W ich ramach rozegrano trzy konkurencje: zespołową, mikst oraz indywidualną, w podziale na kategorie wiekowe: młodzik starszy (rocznik 1997) oraz młodzik (roczniki 1998-1999).

Pierwszy dzień mistrzowskich zmagań to konkurencje zespołowe, mikst oraz kwalifikacje do turnieju indywidualnego. Po całodziennej zaciętej rywalizacji zespół młodzików Grota Zabierzów uległ nieznacznie Talentowi Wrocław oraz Łucznikowi Żywiec, pokonując ze znaczną przewagą takie łucznicze marki, jak Marymont Warszawa czy AZS Surma Poznań. Ostatecznie Jakub Dudek (Gimnazjum w Zabierzowie), Krystian Molenda i Piotr Ziębiński (obaj z Gimnazjum w Rząsce) zostali trzecią drużyną w Polsce.

Do ostatnich serii ważyły się losy drużyny młodziczek (Anna Michalik – Gimnazjum w Rudawie, Ewa Ramut – Gimnazjum w Zabierzowie, Zuzanna Kulig – Szkoła Podstawowa w Zabierzowie). Dziewczęta po pierwszej rundzie strzelań zajmowały miejsce czwarte, jednak ostatecznie  nieznacznie uległy zespołowi JAR Kielnarowa i zajęły miejsce piąte.

Równocześnie z konkurencjami zespołowymi przeprowadzane były kwalifikacje do rundy indywidualnej. Z każdej kategorii wiekowej awansować mogło po 32 zawodników i zawodniczek, którzy rozegrać mieli pojedynki turniejowe w dniu następnym. Sztuka ta udała się wszystkim reprezentantom Grota Zabierzów. Jakub Dudek awansował z miejsca 6., Krystian Molenda z miejsca 17., zaś Piotr Ziębiński z miejsca 26. W kategorii młodziczek po kwalifikacjach Ania Michalik zajmowała miejsce 13., Ewa Ramut miejsce 27., a Zuzia Kulig ostatnie promowane awansem – 32.

Druga runda zmagań łuczników to rywalizacja rozgrywana według zasad Halowej Indywidualnej Olimpijskiej Rundy FITA. Zawodnicy i zawodniczki, rozstawieni w „drzewie turniejowym”, przystępowali do pojedynków setowych, z których tylko zwycięzca awansował do dalszej rywalizacji. W tej formie rywalizacji o sukcesie decydowała już nie tylko nienaganna technika, ale również, a może przede wszystkim odporność psychiczna. Był to chyba najbardziej emocjonujący fragment zawodów, dla jednych pełen radości i szczęścia, dla innych – smutku, łez i rozpaczy. Emocji tych dostarczyli i doznali również młodzi łucznicy Grota Zabierzów.

W rundzie 1/16 pojedynków eliminacyjnych Piotr Ziębiński uległ Szymonowi Kubali z „Dziesiątki” Jaworze w setach w stosunku 6:2, jednakże te 2 „urwane” punkty późniejszemu szóstemu zawodnikowi mistrzostw zaowocowały jego przesunięciem się na miejsce 23. w klasyfikacji generalnej. W tej fazie eliminacji Krystian Molenda i Jakub Dudek pokonali swoich rywali, obaj w stosunku 6 : 0.

Wyjątkowe emocje towarzyszyły dziewczętom w 1/16 strzelań eliminacyjnych. Zuzia Kulig, awansująca do tej fazy zawodów z ostatniego miejsca, trafiła na najlepszą zawodniczkę z rundy kwalifikacyjnej. Przegrała co prawda w stosunku 6 : 0 (w małych punktach 29:27, 30:27, 29:28), ale zacięty opór stawiany późniejszej brązowej medalistce turnieju zaowocował jej przesunięciem się w klasyfikacji generalnej z 32. na 26. miejsce. Dla najmłodszej reprezentantki Grota i prawdopodobnie najkrócej uprawiającej ten sport spośród uczestników Mistrzostw (niespełna pół roku) to wyjątkowy sukces.

Ewa Ramut po trzech seriach strzelań prowadziła z Agnieszką Grądzik (Mazowsze Teresin) 5:1. Niestety, późniejsza Mistrzyni złapała wiatr w żagle, doprowadziła do wyrównania na 5:5 i o awansie decydowała „złota strzała”. Rywalka trafiła 10., zaś Ewa odpowiedziała 9., odpadając z turnieju. Młodej zawodnicze Grota, na osłodę, pozostała myśl, że uległa późniejszej Mistrzyni turnieju i awansowała w klasyfikacji generalnej o 10 pozycji – na miejsce 17.

Równie dużych emocji dostarczyła rywalizacja Ani Michalik z Pauliną Ostrowską (Mazowsze Teresin). Pojedynki setowe zakończyły się stosunkiem 5:5 i w tym przypadku również o awansie decydowała „złota strzała”. W barażu obie zawodniczki trafiły 10. i sędziowie po raz pierwszy musieli użyć linijki. Niestety, zawodniczka Grota przegrała z rywalką o 3 milimetry (16mm : 13mm od „krzyżyka” – punktu środkowego tarczy), kończąc zawody na miejscu 18.

W 1/8 rundy eliminacyjnej Krystian Molenda uległ późniejszemu brązowemu medaliście Mistrzostw i zakończył zawody na miejscu 15., zaś Jakub Dudek przeszedł do ćwierćfinału, pokonując Sebastiana Wasio (Tramp Jarosław).

Dramatyczny pojedynek rozegrał Kuba Dudek w ćwierćfinale z Dominikiem Patryasem (Łucznik Żywiec). Prowadził 3:1, by za chwilę przegrywać 3:5 i doprowadzić do remisu 5:5. I ponownie „złota strzała” decydowała o awansie, ale tym razem do finału. Kuba trafił 9., jednak przeciwnik (późniejszy wicemistrz Polski) okazał się lepszy – trafił 10. Ostatecznie Kuba został sklasyfikowany na miejscu piątym.

 

 

 

Udział młodzików Grota Zabierzów w najważniejszych halowych zawodach centralnych, rangi ogólnopolskiej, należy zaliczyć do bardzo udanych. Trzecia (chłopcy) i piąta (dziewczęta) drużyna w Polsce, Kuba Dudek – indywidualnie piąty zawodnik w Polsce, zaś pozostali w ścisłej czołówce (15. Krystian Molenda, 17. Ewa Ramut, 18. Ania Michalik, 23. Piotr Ziębiński, 26. Zuzanna Kulig) – te wyniki są dobrymi synoptykami przed kolejnymi Mistrzostwami Polski Młodzików, tym razem na torach otwartych, które za niespełna 6 miesięcy odbędą się w Wadowicach.

K.M.


Polecamy

nasz kanał YouTube

Szukaj na stronie