Łucznicy Grota Zabierzów na najwyższych stopniach podium

25-03-2012
24 marca 2012 r. łucznicy Grota Zabierzów brali udział w Memoriale Trenerów Dąbrovii oraz Halowych Zawodach Kontrolnych Kadry Narodowej w Prudniku. Oba występy mogą zaliczyć do udanych, zajmując czołowe miejsca. W Dąbrowie Tarnowskiej w kategorii młodzików zwyciężył Kuba Dudek, a 2 miejsce zajęła Ania Michalik. W Prudniku Karina Lipiarska była druga.

W nowo oddanej, przepięknej hali sportowej im. Agaty Mróz-Olszewskiej Miejsko-Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Tarnowskiej odbyły się w dniu 24 marca 2012 r. zawody łucznicze – Memoriał Trenerów Dąbrovii. Hala ta również teraz okazała się szczęśliwą dla zabierzowskich łuczników – w lutym 2012 r. w tym miejscu wicemistrzostwo Polski zdobyły seniorki Grota, zaś tym razem najwyższe sukcesy odnieśli młodzicy.

Drużynę Grota reprezentowali: seniorki – Agata Stanieczek i Karolina Szajnowska, senior – Przemysław Skalny, junior – Jędrzej Kiupowski, oraz młodzicy – Jakub Dudek, Anna Michalik oraz Zuzanna Kulig. Zawody rozgrywane były w konkurencji Halowa Indywidualna Olimpijska Runda FITA w kategoriach wiekowych: młodzik (do lat 15) oraz open (starsi niż 15 lat). Łucznicy strzelali z 18 m do tarcz o średnicy 60 cm (młodzicy) oraz 40 cm tzw. trójek (w kategorii open). W zawodach wzięło udział prawie 90 zawodników z wszystkich małopolskich klubów łuczniczych oraz goście z Podkarpacia.

Kwalifikacje (wyłonienie po 8 najlepszych zawodników z każdej kategorii wiekowej) przebrnęły nasze seniorki oraz Kuba (z pozycji 1) i Ania (z pozycji 7). Przemysław Skalny oraz Zuzia Kulig zajęli 10 miejsca w swych kategoriach wiekowych. W eliminacjach, w rundzie ćwierćfinałowej Karolina i Agata stoczyły wyrównany, bratobójczy pojedynek, z którego – po barażu – zwycięsko wyszła ta pierwsza. Ania Michalik zmierzyła się z drugą zawodniczką kwalifikacji – Sylwią Warchał (Sokole Oko Zawadka) – i zwyciężyła w setach 6 : 0. Kuba w tym samym stosunku pokonał zawodnika miejscowej Dąbrovii. Tym samym, do bezpośredniej walki o medale awansowała trójka Zabierzowian.

W półfinale Kuba pokonał Grzegorza Wariasa z Dąbrovii, zaś Ania zawodniczkę z Sokolego Oka Zawadka – i już mieliśmy zagwarantowane przynajmniej dwa medale srebrne. Karolina uległa późniejszej zwyciężczyni zawodów – Katarzynie Mickiewicz z Dąbrovii oraz przegrała pojedynek w walce o brąz, zajmując ostatecznie miejsce 4. Miejsce piąte zajęła Agata Stanieczek. W pojedynku o złoto Kuba pewnie pokonał Pawła Sitarza (Zamek Suski), zaś Ania Michalik rozegrała pięciosetowy dreszczowiec z Wiktorią Malik (Dąbrovia). Pechowo, defekt siodełka cięciwy przy ostatniej strzale uniemożliwił jej oddanie precyzyjnego strzału i ostatecznie zajęła miejsce 2.

Dla zawodników Grota był to ostatni występ w sezonie halowym. Z nadejściem wiosny treningi i zawody przenoszą się na tereny otwarte. Najmłodsi łucznicy 1 kwietnia wezmą jeszcze udział w turnieju o Puchar Burmistrza Miasta Wolbrom.

---

Tego samego dnia, 24.03.2012 r., Karina Lipiarska brała udział w zawodach kontrolnych kadry narodowej w Prudniku. W zawodach tych wzięła również udział kadra Białorusi. Będąc siódmą po kwalifikacjach Kraina wygrała trzy z rzędu pojedynki (z Iryną Hul, Paulą Wyczechowską i Joanną Rząsą), by w pojedynku o miejsce pierwsze ulec w 5-setowym pojedynku Natalii Leśniak i ostatecznie zająć miejsce drugie. Dla kadrowiczek zawody w Prudniku były etapem przygotowań do startów kwalifikacyjnych do Igrzysk Olimpijskich w Londynie.