I runda Pucharu Małopolski Dzieci i Młodzików w łucznictwie klasycznym

06-05-2012
Otwarciem sezonu łuczniczego dla najmłodszych zawodników Grota Zabierzów była I runda Pucharu Małopolski, która odbyła się 5 maja 2012 r. w Zawadce k/Wadowic. W zawodach wzięły udział wszystkie małopolskie kluby zajmujące się szkoleniem podstawowym młodzieży w tym trudnym i technicznym sporcie olimpijskim. Gminę Zabierzów udanie reprezentowało 11 zawodników – dwójka młodzików starszych, szóstka młodzików oraz trójka dzieci. Owocem ich występu  był jeden medal złoty, dwa srebrne i jeden brązowy. Wyniki zawodów zaliczają się do Ogólnopolskiej Ligii Młodzików.

Puchar Małopolski Dzieci i Młodzików w łucznictwie klasycznym to cykl czterech regionalnych turniejów rozgrywanych od maja do września. Formuła zawodów wzorowana jest na tej, stosowanej dla seniorów – w ramach każdej rundy przeprowadzane są kwalifikacje (72 oddane strzały na regulaminowych odległościach), następnie 8. najlepszych zawodników kwalifikacji w swych kategoriach wiekowych rozstawionych jest w drzewie turniejowym i przystępują oni do bezpośrednich pojedynków setowych. Przegrywający pojedynek w eliminacjach odpada, wygrywający awansuje do półfinału, a potem do finału. Za zajęte miejsca w kolejnych rundach zawodnicy i kluby mają przyznawane punkty, których suma decyduje o końcowej klasyfikacji. Celem zawodów jest wyłonienie najlepszych łuczników i klubów łuczniczych regionu na rok 2012.

Fazę kwalifikacyjną zawodów przebrnęła tylko trójka młodzików Grota: Krystian Molenda (miejsce 1), Ania Michalik (miejsce 4) i Zuzia Kulig (miejsce 8).  Pojedynki eliminacyjne dostarczyły zawodnikom i kibicom wielu emocji. Zuzia Kulig w pierwszym pojedynku uległa późniejszej zwyciężczyni turnieju i odpadła z dalszej rywalizacji. Ania Michalik pokonała dwie rywalki z Sokolego Oka Zawadka i zameldowała się w finale. Niestety, po nerwowym pojedynku uległa Wiktorii Malik z Dąbrovii i ostatecznie zdobyła medal srebrny. Krystian Molenda w kategorii młodzików starszych bezdyskusyjnie wygrał wszystkie swoje pojedynki i zajął miejsce pierwsze. W klasyfikacji końcowej Piotr Ziębiński w tej kategorii wiekowej zajął miejsce 5, zaś Zuzia Kulig miejsce 8 w kategorii młodziczek. Ola Mitońska, Ola Kozień i Jakub Królas sklasyfikowani zostali poza pierwszą ósemką. Dla nich były to jednak pierwsze starty na odległościach długich (40 metrów), z którymi to mieli największe problemy.

Dzieci starsze i młodsze nie rywalizowały w pojedynkach, o końcowym miejscu decydowała suma punktów „wystrzelanych” na tarczy podczas kwalifikacji. W kategorii chłopców młodszych swój pierwszy medal i od razu srebrny zdobył Kamil Migacz, zaś w kategorii dziewczynek starszych miejsce 3 zajęła Ola Dudek. Bartek Pychowski sklasyfikowany został na miejscu 6.

Przypomnijmy, iż w ubiegłorocznej edycji Pucharu zabierzowscy młodzi łucznicy zajęli czołowe miejsca: w kategorii młodzików zwyciężył Jakub Dudek, drugie miejsce zajął Krystian Molenda. W młodziczkach wysokie czwarte miejsce zajęła Ania Michalik, zaś w chłopcach starszych Piotr Sikorski był drugi, a Paweł Krementowski trzeci. W klasyfikacji klubowej Grot Zabierzów zajął doskonałe miejsce drugie, za Sokolim Okiem Zawadka. Liczymy, iż również w tym roku przynajmniej powtórzą oni swoje ubiegłoroczne sukcesy.