Seniorki Grota Zabierzów II V-ce Mistrzyniami Polski na rok 2012

10-09-2012
W dniach 6-9 września 2012 r., na torach łuczniczych CWKS Resovia w Rzeszowie przeprowadzona została najważniejsza roczna łucznicza impreza – LXXVI Mistrzostwa Polski Seniorów na torach otwartych. W zawodach tych brało udział blisko 200 zawodników i zawodniczek ze wszystkich polskich klubów, a wśród nich cztery seniorki z Zabierzowa: Karina Lipiarska, Agata Stanieczek, Katarzyna Anioł i Elżbieta Hess. Wracają do domu z brązowymi medalami i tytułem II V-ce Mistrzyń Polski 2012.

Mistrzostwa Polski Seniorów w łucznictwie klasycznym to specyficzne, wielodniowe zawody. Runda kwalifikacyjna to całodniowe strzelania na różnych odległościach, w przypadku kobiet na 70 m i 60 m do tarcz o średnicy 122 cm oraz na 50 m i 30 m do tarcz o średnicy 80 cm (tzw. konkurencja FITA). Suma wyników uzyskanych przez zawodników ustala kolejność i rozmieszczenie w drabince turniejowej. W strzelaniach na odległościach długich (70m + 60m) Karina Lipiarska zajęła 3. miejsce i zdobyła medal brązowy. Po pełnej rundzie kwalifikacyjnej spadła na miejsce 6., miejsce 25. zajmowała Katarzyna Anioł, 32. Agata Stanieczek i 49. Elżbieta Hess. Zespołowo seniorki Grota zajmowały miejsce 5. Wszystkie zawodniczki awansowały do rundy eliminacyjnej, rozgrywanej w formie pojedynków (konkurencja Olimpijska Runda FITA).

W 1/32 turnieju odpadła Elżbieta Hess, Karina Lipiarska miała wolny los (ze względu na wysoką pozycję po kwalifikacjach), zaś Agata Stanieczek i Katarzyna Anioł pokonały swoje rywalki. Niestety, fazę 1/16 turnieju przeszła już tylko Karina. Agata przegrała pojedynek z późniejszą Mistrzynią Polski – Natalią Leśniak z Łucznika Żywiec, Katarzyna uległa zawodniczce KS Społem Łódź. Karina Lipiarska, w drodze do półfinału pokonała jeszcze dwie rywalki, by ostatecznie ulec w nim Ewelinie Marszałkowskiej (KS Społem Łódź) w setach 4:6. W pojedynku o brązowy medal przegrała z Zuzanną Ćwiklińską (UKS Hubal Białystok), zajmując ostatecznie wysokie miejsce 4. Katarzyna Anioł sklasyfikowana została na miejscu 24, zaś Agata Stanieczek na miejscu 26.

Zespół seniorek Grota Zabierzów, po kwalifikacjach zajmował miejsce 5. i w 1/16 turnieju miał wolny los. W drodze do finału pokonał KS Społem Łódź (196:190), a w półfinale uległ późniejszym Mistrzyniom Polski, Łucznikowi Żywiec. W walce o brązowy medal nasze panie pokonały MLKS Czarną Strzałę Bytom w stosunku 203:194, zdobywając tytuł drugich Wicemistrzyń Polski na torach otwartych na rok 2012 i brązowe medale. Przypomnijmy, że w sezonie zimowym seniorki Grota Zabierzów zdobyły tytuł Halowych Wicemistrzyń Polski na rok 2012 i medale srebrne.