Zabierzowski sport łucznictwem stoi – kolejny medal w Halowych Mistrzostwach Polski

27-03-2013

Rok 2013 – jubileuszowy dla łucznictwa w Zabierzowie (60-lecie) – rozpoczął się wyjątkowo pomyślnie. Po sukcesach w Halowych Mistrzostwach Polski seniorek i młodzieżowców (brązowe medale drużynowo) oraz juniorów młodszych (wicemistrzostwo Polski), do grona medalistek dołączyły najmłodsze adeptki łucznictwa. W dniach 23-24 marca 2013 r. w Halowych Mistrzostwach Polski Młodzików w Jasienicy brązowy medal zdobył zespół Grota Zabierzów w składzie: Anna Michalik, Ewa Ramut i Urszula Korzonek. W historii klubu to pierwszy taki rok, w którym z każdych zawodów halowych rangi Mistrzostw Polski, w których pojawiała się reprezentacja Grota, Zabierzowianie przywozili medale.

W Mistrzostwach wzięło udział 205 młodych łuczników i łuczniczek z całej Polski. Grot Zabierzów reprezentowali: Anna Michalik, Ewa Ramut i Urszula Korzonek w kategorii wiekowej młodzik starszy oraz Zuzanna Kulig, Aleksandra Mitońska, Aleksandra Kozień i Arkadiusz Bazgier w kategorii młodzik młodszy. Zawody przeprowadzane były w konkurencjach: indywidualnej, zespołowej i mikst.

W rywalizacji indywidualnej fazę kwalifikacji, wyłaniającą 32. najlepszych łuczników do fazy turniejowej, przeszły Anna Michalik, Ewa Ramut, Zuzanna Kulig i Aleksandra Mitońska. O pechu może mówić Ula Korzonek, która zakończyła kwalifikacje na miejscu 33, przegrywając awans do części turniejowej w ostatniej serii strzelań tylko o 2 punkty. Ola Kozień zajęła miejsce 43, zaś Arek Bazigier – miejsce 47.

W 1/16 turnieju eliminacyjnego odpadły Ewa oraz Ola. Ania Michalik w 1/8 pokonana została przez Patrycję Kędra (Sagit Humniska), późniejszą brązową medalistkę zawodów. Największą niespodziankę sprawiła i najwięcej emocji dostarczyła Zuzia Kulig. Kończąc kwalifikacje na miejscu 5, w pojedynkach eliminacyjnych pokonała dwie rywalki, by ostatecznie ulec w ćwierćfinale, po wyrównanym pojedynku, Agnieszce Adamowskiej (Mewa Kołobrzeg) – również późniejszej brązowej medalistce. Ostatecznie Zuzia została sklasyfikowana na 6 miejscu w Polsce. Dla tej młodej zawodniczki – trenującej niespełna półtorej roku – to największe osiągnięcie życiowe, zaś postęp jaki dokonała w tym czasie wskazuje, iż w kolejnych zawodach rywalizowała będzie jak równy z równym z najlepszymi zawodniczkami o medale.

W rywalizacji zespołowej zespół młodziczek w składzie Anna Michalik, Ewa Ramut i Urszula Korzonek zajął miejsce III i zdobył brązowy medal. Młodziczki młodsze w składzie Zuzanna Kulig, Aleksandra Mitońska i Aleksandra Kozień zakończyły zawody na wysokim miejscu 7. Mikst Grota Zabierzów w składzie Zuzanna Kulig i Arkadiusz Bazgier po kwalifikacjach zajął miejsce 19 i nie awansował do szesnastki turniejowej.

Sukcesy zawodników Grota w Halowych Mistrzostwach Polski 2013 pozytywnie wpisują się w jubileusz 60-lecia zabierzowskiego łucznictwa. Świadczą one również o dobrej pracy szkoleniowej z młodzieżą. Mamy wyrównane zespoły liczące się w skali ogólnopolskiej i zdobywające medale w najważniejszych zawodach rangi Mistrzostw Polski. Są w nich liderzy nawiązujący walkę o medale w konkurencjach indywidualnych, jest również rywalizacja wewnętrzna. Młodsi adepci łucznictwa mogą czerpać wzory ze starszych i bardziej doświadczonych zawodników. W klubie trenuje również reprezentantka barw narodowych – Karina Lipiarska. Wszystkich, którzy chcieliby pójść w ślady naszych medalistów i uprawiać tę wspaniałą, olimpijską dyscyplinę, zapraszamy na treningi. Sukcesy, pod warunkiem rzetelnego i wytrwałego trenowania – gwarantujemy.